2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

tarafından
19
2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

LYS sistemi ve YGS sisteminin tek bir çatı altında toplanması ve Yks Sınav Sistemi olarak değiştirilmesinin üzerine hazırlanacak sınav içinde yapılacak oturumlarda 2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı konusunda meraklı bir bekleyiş oluştu. Üniversiteye girişler için hazırlanan öğrencilerin birinci ve ikinci oturumu olarak ayrılan sınavlarında yer alan Türkçe sorularının neler olabileceği konusunda bir araştırma yaptık.

Yeterlilik Sınavının da yine bu oturumlar içinde yer aldığı 2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı içindeki özel soru sistemini inceleyelim. İlk olarak yapılacak sınavların her yılın Haziran ayının ilk Cumartesi yapılacağı, sınavların birinci ve ikinci oturum şeklinde olacağı basın toplantısı ile YÖK tarafından açıklandı. Bu açıklamada ilk oturum içinde toplamda 80 soru olacağı bu soruların 40 tanesinin Türkçe konulu olacağı bildirildi. İkinci oturumda ise yapılacak soruların yine öğrenciler tarafından görülen müfredata bağlı olarak gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

Yks sınav soruları ilk oturumda Türkçe ve Matematik konularından oluşacak. 2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı ayrımı için iki kısımdan oluşan farklı oturumlar olacak. Öğleden önce yapılan ve içinde Temel Yeterlilik Testi hesaplamalarının yapıldığı birinci oturum. Kayıtlar ve yerleştirmeler için belirlenecek olan ikinci oturum şeklinde iki sınav türü olacak. İlk oturum sınavına bütün öğrencilerin girmesi zorunlu olacak. 2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı içinde yer alan belirlemelere göre sizlerde çalışmalarınızın ayarlayabilirsiniz.

İlk oturumda belirlenecek olan Temel Yeterlilik Sınavı puanlamasında 180 ve üstü alan öğrenciler Lisans sınavına girmeye veya önlisans kayıtlarını oluşturmaya hak kazanacaklar. Yapılacak olan sınav sonrasında puanlamaların açıklanması ise henüz netlik kazanan bir durum değil. Bu konuda yapılacak olan ÖSYM ve YKS açıklamalarını takip ediyoruz. Bu konuda netlik kazanması durumunda sizleri haberdar edeceğiz. Yazı dizilerimizi takip etmeyi unutmayın.

2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

İlk oturumda yer alacak 2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

 1. Edat ve Bağlaç
 2. Ünlem
 3. Zamirler
 4. Yazım Kuralları
 5. Noktalama İşaretleri
 6. Sıfatlar
 7. Sözcükte Yapı

Hazırlanacak olan ilk oturumda muhtemel olarak sorulacak Türkçe Konular bu şekilde olacaktır. Geçen yıllardan yapılan ve Temel Yeterlilik Testi puanlaması için yapılan konu dağılım bu şekilde yapılabilir. Yine Ösym tarafından veya YKS tarafından yapılan konu açıklamaları için yeni ve net bilgileri size aktarmaya çalışacağız.

2018 Yks Sınavı Türkçe Konu Dağılımı

 1. Paragraf
 2. Zarflar
 3. Fiiller
 4. Yazım Kuralları
 5. Noktalama İşaretleri
 6. Sözcükte Anlam
 7. Edat – Bağlaç – Ünlem
 8. Ses Bilgisi
 9. Zamirler
 10. Sıfatlar
 11. Sözcükte Yapı
 12. Fiilde Çatı
 13. Yazım Kuralları
 14. Cümle Türleri
 15. Cümlede Anlam
 16. Anlatım Bozuklukları
 17. Zarflar

Yks sınav soruları kısmında yer alan konu başlıkları bu şekilde gerçekleşecektir. İlk oturum saatinde yapılan sınav sonrasında Temel Yeterlilik Testi sonuçları açıklanacaktır. İlk oturumda toplam 80 soru sorulacak bunlardan 40 tanesi Türkçe konularını ihtiva eden sorulardan olacaktır.