AYT nedir? Alan Yeterlilik Sınavı puan türleri nelerdir?

tarafından
19
AYT nedir? Alan Yeterlilik Sınavı puan türleri nelerdir?

Bilindiği gibi YÖK, yeni sistem hakkında belli aralıklarla öğrencilerin merak ettikleri sorulara yanıt veriyor. YÖK geçtiğimiz günlerde daha önce yayınladığı sıkça sorulan bilgiler kitapçığında güncelleme yaptı. Bunlardan bir tanesi de AYT yani Alan Yeterlilik Sınavı. YÖK daha önce yayınladığı kılavuzda sınavın 2. bölümünün ismine dair bir bilgilendirme yapmadı. YÖK’ün son yayınladığı bilgilerde bu konuya da açıklık getirilmiş oldu. Buna göre AYT 2. gün yapılacak olan sınavın karşılığı olacak.

YÖK bu konuyu şu soruya cevap vererek açıklığa kavuşturmuş oldu:

Sınavın ikinci oturumunda Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) sonra elde edilecek puan türleri ile geçen sene uygulanan sınavlardaki puan türleri arasındaki ilişki nedir?

Geçen sene adaylar YGS sonrası lisans programlarına yerleşmek için ikinci aşamada Yabancı Dil testi dışında farklı tarihlerde LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı oturumda 4 sınava girmekteydi ve bu sınavlar sonrasında da 9 puan türü hesaplanmakta idi. Bu sene ise adaylar Yabancı Dil testi dışında sınavın ikinci oturumunda, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacaktır.

Geçen sene Türkçe-Sosyal (TS) olarak adlandırılan puan türüne; Sözel, Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne; Sayısal, Türkçe-Matematik (TM) olarak adlandırılan puan türüne, Eşit Ağırlık puan türü karşılık gelmektedir.