Liseye Geçiş Sınavı Hakkında Bilinmeyenler (LGS)

tarafından
20
Liseye Geçiş Sınavı Hakkında Bilinmeyenler (LGS)

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklama ile duyuruldu. Hazırlanan sistem içinde TEOG yerine yapılan şu sistem bu şekilde işleyecek.

Daha önceden Başbakan Binali YILDIRIM’ın yaptığı konuşmada“ Teog yerine geçecek olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) birkaç gün içinde açıklanacak” şeklinde beyanı üzerine Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ yeni hazırlanan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. TEOG yerine hazırlanan sistem için beyanda bulunan bakan YILMAZ “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” adı verilen yeni sistemle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise “isteğe bağlı olarak” merkezi sınava girecek” diyerek yeni sistem hakkında bilgiler verdi.

TEOG’UN YERİNE GELEN YENİ SİSTEMİN ADI

Öğrenciler ve velilerin merakla beklediği TEOG yerine hazırlanan yeni sistemin adı “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak belirlendi. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sistemi sayesinde öğrenciler sınavsız bir şekilde liselere yerleşebilecekler.

LİSEYE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Yeni hazırlanan liseye geçiş sınavı hakkında bilinmeyenler (LGS) sayesinde sınavlara girme zorunluluğu yok. Sınavlara girmek istemeyen öğrenciler adreslerine en yakın yerde bulunan okullara kayıtlarını yapabilecekler.

Hazırlanan özel sistemde sınava giren talebelere de girmeyen talebelere de başvuru esnasında ekranda ayrı bir buton gelecek, ekranda bulunan sistem içinden 5 tercih yapılacak. Yapılan tercihlerde öğrencilerin tercihleri esas olarak yerleştirmeler yapılacak. Yapılan hesaplamalara göre bu sistem içinde yaklaşık 100 bin öğrenci sınav ile öğrenci alan üst düzey liselere giriş yapabilecek. Sınavları kazanamayan öğrenciler ise adres beyanı ile belirtilen en yakın liselere kayıtlarını yapacaklar.

Yaklaşık 420 bin talebe Anadolu, Fen veya Sosyal Bilimler liselerine gidecek.

YKS sınav soruları

LİSEYE GEÇİŞTE YENİ SİSTEME NEDEN HAZIRLANDI?

Öğrencilerin liselere geçişlerini sınavsız olarak sağlamak için.

YENİ SİSTEMDE SINAVA GİRMEK MECBURİ Mİ?

Hazırlanan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sisteminde öğrencilerin sınava girmeleri mecbur değil. Tamamen veli ve öğrencinin isteğine bağlı olarak sınavlara girişler olacak. Liseye girmek için sınav mecbur değil

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER HANGİ LİSEYE YERLEŞECEK?

Sınava girmeyen öğrenciler tercih yaptıkları ekranda bulunan ikametlerine en yakın okullardan birine kayıt yaptıracaklar.

TERCİH YAPILABİLECEK LİSELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonucu tercih yapılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sistemindeki kayıtlar Mayıs ayında açıklanacak.