Öğretmen Akademisi Vakfı’ndan Halk Eğitim Merkezleri’nde eğitim programları

tarafından
20
Öğretmen Akademisi Vakfı’ndan Halk Eğitim Merkezleri’nde eğitim programları

Eğitimcilerin mesleki ve kişisel gelişimine destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi” projesi kapsamında Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan idareci ve öğretmenlere eğitim vermeye başladı. 7 pilot ildeki Halk Eğitim Merkezi eğitimcilerinin belirli başlıklardaki eğitimini üstlenen ÖRAV, “Öğrenme’nin Öğreneni Olmak” ve “Ekip/Daşlık” modülleriyle eğitimcilerle buluşacak.

MEB’in Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı kapsamında gerçekleşen projenin birincil amacı; eski hükümlüler öncelikli olmak üzere tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirmek ve etkin bireyler olarak yaşamlarına devam etmeleri konusunda farkındalık oluşturmak.

Proje faaliyetleri arasında; Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan eğitimcilerin 21. yüzyılın temel becerileri olarak tanımlanan dijital okuryazarlık, sayısal okuryazarlık, düşünsel beceriler, iletişim becerileri ve sosyal beceriler gibi konularda gelişimi de amaçlanıyor. ÖRAV, projede üstlendiği sorumluluk kapsamında; eğitim programları ile eğitimcilerde; kendini tanıma, takım olma, işbirliğine dayalı problem çözme,öğrenmeyi öğrenme, öğretmenlik becerilerinin kazanımı ve geliştirilmesi başlıklarında farkındalık yaratmayı ve bu becerileri yetişkinlere nasıl kazandırabilecekleri konusunda yol göstermeyi hedefliyor.

Eğitimler sonrasında, Halk Eğitim Merkezleri’nde istihdam edilecek veya eğitim alacak yetişkinlere verilecek eğitimlerin veriminin artırılması hedefleniyor.

Kasım 2017’den beri devam eden “Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi” projesinde, ÖRAV’ın üstlendiği eğitimler 21 Şubat-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında; Eskişehir, Bursa, Hatay, Manisa, Mardin, Ordu, Malatya’daki Halk Eğitimi Merkezleri’ni kapsayacak. Eğitimlerin ilk etabı 21-22 Şubat’ta Eskişehir’de gerçekleşti.