Temel Yeterlilik Testi Konu Dağılımları

tarafından
19
Temel Yeterlilik Testi Konu Dağılımları

Yks sınav sisteminin açıklanması ile gündeme bomba gibi düşen Temel Yeterlilik Testi Konu Dağılımları öğrenciler ve veliler arasında büyük merak uyandırdı. Hazırlanan taslak ile birlikte üniversite giriş sınavları için düşünülen Yks sınav sistemi Haziran ayında yapılacak olan oturumlar ile gerçekleştirilecek. Hazırlanan taslak ve belirtilen uygulamada ise oturumun Haziran ayında bir hafta sonu öğleden önce ve öğleden sonra şeklinde sınavlar ile yapılacağı duyuruldu.

Temel Yeterlilik Testi Nedir?

Üniversite sınavlarına girmek için hazırlanan öğrencilerin LGS ve LYS sınavlarının iptali sonucunda ortaya çıkan Yks sınav sisteminde ilk oturumda belirlenen Temel Yeterlilik Testi nedir? Bu test içinde yer alan konular hangi dağılımlar ile öğrencilere sorulacak? Temel Yeterlilik Testi puan sonuçları sınavdan sonra hemen nasıl açıklanacak? Bu sorular birçok öğrencinin merakla beklediği sorular arasında yer almaktadır. Yapılan basın açıklamasında öğrencilerin Yks sınav sistemi içinde yer alan ilk oturumda alacağı puanlara göre hesaplanacak. Temel Yeterlilik Testi öğleden önce yapılan ve içinde toplam 80 soru olacağı bildirilen oturumda ortaya çıkacak. Yapılacak olan sınav sonrasında ilk oturumda 180 üzeri puan alan öğrenciler ikinci oturuma katılım sağlayacaklar. Yks ve ÖSYM’den konu hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Öğrencilerin ilk oturumdan sonra puanlamalarını nasıl öğrenecekleri konusunda herhangi bir netlik şu an için yok. Ancak birinci oturumda yapılan sınav sonrasında Temel Yeterlilik Testi puanı 180 ve üzeri olan öğrenciler Lisans yerleştirmesine hak kazanacaklar.

Yks Soru Dağılımı

Temel Yeterlilik Testi Soruları

Temel Yeterlilik Testi Soruları ilk oturumda yapılacağı için toplamda 80 sorudan oluşan bir sistem içinde kendini gösteriyor. Yapılan açıklamada ise 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan olacağı bildirilen Yks soruları bu alanda bir dağılım içinde bulunacak. Öğrencilerin yapılan oturum sonrasında diğer sınava girişleri için ilk sınava katılımları şartı aranıyor. Hesaplamaların daha sonradan da açıklanabileceği bütün öğrencilerin sınavın iki oturumuna da katılmaları gerektiği görüşünü savunanlar var. Ancak sınav başvuru tarihi yaklaşması ile birlikte işleyişteki özel durumlar ileride netlik kazanarak açıklanacak. Yazılarımızdan sınav başvuru tarihlerini ve sınavda yapılan Temel Yeterlilik Testi sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz.

SON YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE TYT KONU SORU DAĞILIMLARI 

Temel Yeterlilik Testi Konuları

  • Mantık soruları
  • Muhakeme esasları
  • Türkçeyi düzgün ve doğru kullanma
  • Akıl yürütülerek çözümlenen sorular
  • Matematiksel işlem kabiliyeti
  • Sözel ve sayısal beceri
  • Dil hakimiyeti ve kullanımı
  • Okuma metni ve Anlatım