TYT Baraj Puanı Nasıl Hesaplanır

tarafından
22
TYT Baraj Puanı Nasıl Hesaplanır

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) 2018 yılında yapacağı sınav tarihini YÖK 23 Haziran 2018 Saat:10:00 olarak açıkladı. Sınav süresi olarak 135 dakika verildi. Her soru için ortalama olarak 1,125 dakika düşüyor. Sınavlara girişlerde yine kontrol görevlileri tarafından gerekli işlemler bir önceki sene gibi yapılacak. Merak edilen sorulardan bir tanesi TYT Baraj Puanı nasıl hesaplanacak? YÖK Başkanı sistem YKS sistemi ile ilgili basın açıklaması yaparken sınavlara girişlerdeki saatlerin yeniden ayarlanacağını belirtmişti. Bir gün sonra ise yapılan duyuruda sınavlardaki 15 dakika kuralı kaldırıldı. Ancak yine de siz öğrenciler sınava gireceğiniz gün bina kapısında erkenden hazır olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü deneyimlerimizden yola çıkarak şunu belirtelim ki, sınav günü kalabalık içinde birçok kişi heyecandan salonları bile karıştırdığı oluyor. Siz sınava gireceğiniz yeri belirleyin ve kapı önünde aşırı yığılmalar olmadan bekleyin.

TYT sınavında yapılacak olan ilk oturum 23 Haziran 2018 günü Saat:10.00 da başlayacak.

TYT Baraj Puanı Hesaplama

TYT Baraj Puanı Nasıl Hesaplanır

2018 yılında ilk olarak gerçekleşecek TYT sınavında baraj olarak belirlenen 150 puanı geçmek için ne kadar net yapmak gerekiyor? Öğrencilerimizin bize en çok sorduğu konular arasında yer alan bu ayrıntı için birkaç bilgi paylaşımı yapalım.

Yeni yapılan açıklama ile hazırlanan YKS soruları artık eski sistemde olduğu gibi ezbere dayalı değil, bilgiye dayalı olarak sorulacağı bildirildi. İlk oturum içinde yer alan toplam 120 soru içinde ise 60 Türkçe 60 Matematik olarak yayılmış sorular mevcut. Türkçe konularından 40 tanesi Türkçe diğer 20 Tanesi ise Sosyal Bilgiler sorusunu içerecek. Matematik soruları ise 40 Matematek 20 Fen Bilimleri olmak üzere sorular hazırlanacak. TYT Baraj Puanı olarak belirlenen puanlama ise bir önceki sistem içinde 180 idi, ancak yeni yapılan sistemde ise 80 toplam soru üzerinden belirlenen baraj puanı 150 olarak belirlenmişti. Yeni yapılan sorular sistemi ile bu değişim ilerleyen günlerde belirlenecek.

Lisans ve Önlisans için belirtilen baraj puanlamaları içinde yer alan Önlisans ve Açıköğretim kayıtlarında öğrencilerden istenilen TYT Baraj Puanı 150 olacak. Bu puanı tamamlamaları için 80 soru üzerinden yapılan hesaplamalarımız 10 net olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan hesaplamalarda ise bizim öğrencilere taban olarak yapacakları puanlama hesaplamalarının test başına 12,5 puan esas alınmasıdır. Barajın aşılması için yapılacak olan test çalışmalarını yine sitemizdeki sınavlar bölümünden takip edebilirsiniz. Yakında tüm konuları ayrı ayrı çalışabileceğiniz soruları yayınlayacağız bizi takip edebilirsiniz.