TYT İle Üniversite Tercihi Nasıl Yapılacak

tarafından
27
TYT İle Üniversite Tercihi Nasıl Yapılacak

Temel Yeterlilik Testi Sınavında yapılacak sınav sonucunda öğrencilerin alacakları puanlamalar ile tercihlerin oluşumu sağlanmaya başlayacak. YKS Soruları içinde yer alan ve ilk oturumda tüm öğrencilerim mecburi tutuldukları TYT sınavı sonrasında yapılan hesaplamalar için sitemizdeki puanlama sistemini kontrol edebilirsiniz. Sınav sonrasında açık öğretim veya 2 yıllık üniversite seçimlerini 150 ve üzeri puan alan öğrenciler gerçekleştirebilecek. Ancak ikinci oturum ile 4 yıllık üniversiteye gitmek isteyenlerin puanlamaları esas alınacak. 4 Yıllık bir üniversite girişini yapmak isteyenler muhakkak ikinci oturuma katılması gerekiyor.

Temel Yeterlik Testi konu dağılımları konusunda daha öncede yazdığımız yazılara bakabilirsiniz. Burada bulunan konular sonucunda yapılacak olan TYT sınavı sonrasında Üniversite seçimleri için ÖSYM nin belirleyeceği takvime göre hareket edilecek. 180 ve üzeri alan öğrenciler Üniversite kayıtlarını dilerlerse bir yıl bekleterek de yapabiliyorlar.

Yeni hazırlanan sistem içinde ilk oturumda toplamda öğrencilere sorulacak soru sayısı ilk önce 80 olarak açıklanmıştı. Ancak daha sonra yapılan açıklama ile birlikte yeni düzenleme getirildi ve soruların toplam sayısı 160 sayısına ulaştırıldı. Türkçe ve Matematik konularına ek olarak getirilen soruların dağıtımları şu şekilde yapılacak.

TYT TESTİ SORU DAĞILIMI

Hazırlanan sistem içinde yer alacak soru çeşitlerini ise ÖSYM henüz paylaşmadı. TYT 2018 yılında ilk sınav ise 23 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da başlayacak.

Cevapları Yorumlar Kısmına Yapın

Soru çeşitlerini yayınlayacağımız sınav kısmından takip edebilirsiniz. Günlük sorular ile çalışmalarınıza yön verebilir. Hangi konularda eksik olduğunuz yönünde tespitleri yapabilirsiniz. TYT içinde yer alacak konularda Türkçe’ye ek olarak getirilen Sosyal Bilimler soruları şu an yayına hazır durumdadır. Bu sebeple yapılacak olan sınav için yeni soru çeşitlerini öğretmenlerimiz ile birlikte hazırlama gayreti içindeyiz. İnşallah en kısa zaman diliminde sizlere ulaştırırız.

Ayrıca YKS sorular sitemiz içinde yer alan bütün bilgilerin paylaşımlarını yine sosyal medya üzerinden yapıyoruz. Takiplerinizi yine sitemizin sosyal medyası olan Facebook YKS sorular ve cevaplar sayfası üzerinden bakabilirsiniz. Ara sıra yapılan dikkat sorularına buradan da cevaplar vererek zaman geçirmiş olacaksınız. Yeni sınav sistemi içinde yer alan TYT konusunda tüm merak ettiğiniz konuları yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ve uzmanlardan cevaplar alabilirsiniz.