TYT ile üniversite tercihi yapılabilir mi?

tarafından
19
TYT ile üniversite tercihi yapılabilir mi?

Milyonlarca üniversite adayını ilgilendiren YKS ile ilgili yeni gelişmeler var. YKS yaklaştıkça buna bağlı olarak öğrencilerin heyecanı da gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte yeni sorular da öğrencilerin kafalarını kurcalıyor. YÖK, bu kapsamda daha önce açıkladığı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar” kitapçığına yeni eklemeler yaptı.

Bu sorulardan en önemlisi “YKS’de meslek yüksekokullarının tercih süreci.” YÖK, önlisans programlarının nasıl tercih edileceğine dair soruya şöyle cevap verdi: “Adayların TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir.” Bu şu demek oluyor: Adayların 2 yıllık bölümleri tercih edebilmeleri için TYT’den en az 150 puan almaları gerekiyor. Yani “TYT ile üniversite tercihi yapılabilir mi?” sorusunun da cevabını almış oluyoruz. Açıklamadan anladığımız üzere 2 yıllık bölüm tercih edecek olanların sadece TYT’ye girmesi yeterli.

Ayrıca yalnızca TYT’ye girecek olan adayların sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanı hesaplanmayacak. YKS sonuçları açıklandığında bu adayların puanları yalnızca TYT puanı hesaplanmış olacak.

TYT Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Adayların TYT tercihi yapabilmeleri için öncelikle YKS sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Sonuçlar açıklandığında ve toplamda en az 150 puan almışlarsa açıklanan önlisans bölümlerinden herhangi birini tercih edebilecekler.

YGS ile TYT’nin Farkı Ne?

En son geçtiğimiz yıl uygulanan YGS sürecinde toplamda 6 puan türü vardı. Bu sene ilk defa uygulanacak olan TYT’de ise sadece tek bir puan türü olacak o da “TYT Puanı.” Yani daha önce de açıklandığı gibi yeni sistem eski sistem olan YGS’ye göre daha az kafa karıştırıcı nitelikte.

Bu yazımızda TYT  tercih sürecine dair merak edilenleri ykssorular.com olarak sizler için araştırdık. Kafanıza takılan sorular varsa yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.