TYT İlk Oturuma Girerek Üniversite Tercihi Yapılır Mı?

tarafından
26
TYT İlk Oturuma Girerek Üniversite Tercihi Yapılır Mı?

TYT İlk Oturuma Girerek Üniversite Tercihi Yapılır Mı? Öğrencilerimizin şu sıralar sorduğu ve merak ettiği konuların başında geliyor. Bizlerde sizin için detaylı bir araştırma yaparak bu konuda ne kadar bilgi varsa aktarmaya çalıştır. YKS puanlama sistemi içinde yer alan ve öğrencilerin Haziran ayında giriş yapacakları sınavlar sonrasında üniversite kayıtları yapılmaya başlanacak. İki ayrı sistem ile hazırlanan özel sınav sisteminde ilk oturum TYT Temel Yeterlilik Testi ile gerçekleşecek. Birçok öğrencinin merakla beklediği ve geçen aylarda YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç yaptığı basın açıklamasında “ Sorular ile alakalı herhangi bir değişiklik olmayacağını, sistemde yapılan değişikliğin sadece konspet açısından olacağı” bildirilmişti. İlerleyen günlerde yapılan açıklamalar ile birlikte şekillenmeye başlayan sistem akıllara “ (TYT) İlk Oturuma Girerek Üniversite Tercihi Yapılır Mı” sorusunu getirdi.

 

YKS sınav sistemi içinde ilk olarak yapılacak oturumda bütün öğrencilerin girmeye zorunlu olduğu sınav sonrasında Üniversite tercihleri yapılabiliyor. Ancak 2 yıllık yüksek okul müracaatlarının yapılabileceği sınav türünde öğrencilere tek kolaylık bir sonraki yıl kayıt yapılabilme imkanı verilmesi. Diğer yönü ile 4 yıllık yükseköğrenim görmek isteyenlerin ikinci oturum puanlamasına göre yapılacağı gerçeğidir. Soruların hangi konularda olacağı ve hangi şekilde kaç adet olacağı konusu zaten diğer yazı bilgilerimizde yer almaktadır. Merak ettiğiniz konuları site içinde yer alan kategorilerden araştırabilir ve merak ettiklerinizi direk öğretmenlerimize yorum kısmından sorabilirsiniz. YKS sorular bölümünde yer alan tüm düzenlemeler sınav takvimi olan Haziran ayına kadar yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

TYT İlk Oturuma Girerek Üniversite Tercihi Yapılır Mı?

Öğrencilerin ilk oturumda yer alacak olan TYT Temel Yeterlilik Testi sorularından alacakları 150 puan ve üstü sonrasında iki yıllık üniversitelere kayıtlarının yapılabilmesi söz konusu. Ayrıyeten Hukuk, Sağlık vs. gibi 4 yıllık üniversite planlaması yapanların ikinci oturumda yapacakları puanlamalar esas alınarak yapılacaktır. Site içinde yer alan YKS Puan Hesaplama modülünden sizlerde kendi puanlamalarınızı deneyebilir, test bölümlerinden yer alan sorular ile kendinizi sınayabilirsiniz. Özellikle ilk oturum da yer alacak TYT sorularının büyük bir kısmını sitemizden takip edebilirsiniz.