Yarıyıl tatilinde nasıl verimli ders çalışılmalı?

tarafından
19
Yarıyıl tatilinde nasıl verimli ders çalışılmalı?

Çocuklar eğitimde ilk yarıyı karne heyecanıyla kapattı. Şimdi ise önlerinde güzel geçirebilecekleri bir tatil süreci var. Bu arayı çocuklar için hem dinlenme, hem eğlenme zamanına dönüştürmek, yeni dönem içinse fırsata çevirmek mümkün. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarını bilinçli yönlendirmelerinin çok önemli olduğunuifade eden Doğru Cevap Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, sömestr tatilini verimli geçirecek ipuçlarını anlatıyor.

  • Öncelikle bir yol haritası belirleyin

Birinci dönem geride kaldı. Bu durumda çocuğunuz hangi noktada olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için, ilk dönem hedeflenen kazanımlardan hangilerinin gerçekleştiğinin, hangilerinin geliştirilmesi gerektiğinin belirlenmesi ve buna bağlı olarakönlerindeki tatil sürecinde dengeli bir yol haritası çıkarmanız gerekiyor. Bu yol haritasında konu tekrarları, eksik konuları tamamlamak, kitap okumak veçocukların vazgeçemediği oyunlar, TV ve bilgisayar da olmalı… Bu noktada önemli olan neye ne kadar vakit ayırdığıdır. Çocuğunuzun sadece akademik gelişimini değil, sosyo-kültürel, iletişim becerileri, yetenek gibi gelişim alanlarının da istenilen düzeyde olmasını önemseyin. Bu tatil, çocuğunuzun birçok açıdan gelişmesi ve ikinci dönem öncesi yenilenmesi, enerji toplaması için bir fırsat olabilir.

  • Bu dönemde ebeveyn çocuk ilişkisinin anahtar kelimesi: Empati

Çocuğunuz karnesi iyi ya da kötü olabilir. Ancak unutmamanız gereken bir şey var: Sonuç ne olursa olsun, o karne de sizin de payınız var. Bu sebeple karnenin faturasını sadece çocuğunuza yüklemek yanlış bir karar olacaktır. Onun yerine çocuğunuzla empati kurun ve iletişimizi güçlendirin. Olumlu ve olumsuz durumları gerçekçi bir bakış açısıyla birlikte değerlendirin. Artı ve eksi yönlerden kendinize de pay çıkarın. Tepkilerinizde ölçülü olun. Yasaklayıcı bir zihniyet yerine yapıcı olmayı seçin. Bu tutumlar, çocuğunuzun ikinci döneme daha istekli başlamasını sağlayacaktır. Belki de kaybettiği güveni tazelenecek ve arkalarında olduğunuzu bilmek ona güç verecektir.

  • Beraber vakit geçireceğiniz zaman ve ortamlar yaratın

Çocukların tatili doyasıya yaşamasına izin verin. Çünkü her çocuk gibi sizin de çocuğunuz bu tatili heyecanla bekledi; üstelik karnesi nasıl olursa olsun bu arayı hak etti. Bu noktada siz ebeveynlerin yapması gereken çocuklarınızın tatilin tadını çıkarmasına belli çerçeve ve kurallar dahilinde izin vermek, birlikte planlar yapmaktır.

Çocuklarınızla geçireceğiniz ortak zamanlar, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Onlarla birliktesinemaya tiyatroya gidebilir, dışarda yemek yiyebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, daha önce deneyimleyemediğiniz aktivitelerde bulunabilirsiniz. Buradaki önemli nokta, beraber bir şeyler paylaşabilmenin yaratacağı olumlu etkidir. Bu etki çocuğunuz için sandığınızdan çok daha anlamlıdır.

  • Ölçülü bir ders çalışma programı hazırlayın

Tatilin önceliği ders çalışmaktan ziyade dinlenmek olmalıdır. Ancak bu tatili verimli hale getirmek adına eğlenme ve dinlenmenin yanı sıra bir ders programı hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzu sıkmayacak şekilde öğrendiği konuları unutmamasını ya da daha da pekiştirmesini sağlayabilirsiniz.  Ders çalışma programını çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Programın çok yoğun olması gerekmez, hatta çok hafif bir program da olabilir. Önemli olan uygulanabilir bir program olmasıdır. Unutmayın; En iyi program, uygulanan programdır.

Doğru bir sömestr tatili geçirip ikinci döneme, dinlenmiş, yenilenmiş olarak başlayalım. Hayatın içinde ve okullarda daha öğreneceğimiz çok şey var. İ