YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular

tarafından
18
YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular

YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular

YKS Sınav sistemi konusunda açıklama yapan YÖK başkanı Yekta Saraç, sistem üzerinde hala belirlenmeyen birkaç şey olduğunu ve ilerleyen dönemlerde bunların açıklamalarını yapacaklarını belirtti. Açıklanmayan konular içinde yer alan bir takım sorular hem öğrenciler hem de veliler arasında büyük merak uyandırdı. Veliler ve öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu ise Temel Yeterlilik Testi sonuçlarının nasıl öğrenileceği, birinci oturum sonucunda öğrenci ikinci oturuma girerken puanların kendisine nasıl iletileceği gibi farklı konuları kapsıyor. YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular arasında yer alan bir başka soru ise sınav süresinin ne kadar olacağı konusunda idi. Bir önceki sistemde yaklaşık olarak bir soruya ayrılan vakit 1,5 ile 1,8 dakika arası olması nedeniyle bu konu hakkında birkaç fikir yürütebilen eğitimci var. Ancak daha önceki sistemde ise soru başına 1 dakika verilmesi gibi bir ayrıntı da insanların kafasını karıştırıyor. Basın toplantısında gerekli değerlendirmelerin yapıldığını ve ilerleyen tarihlerde bununla ilgili bir açıklama yapacaklarını belirten Sayın Saraç, YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular ile ilgili gerekli bilgilendirmelerin en kısa zamanda yapılacağını söyledi.

2018 YKS Geometri Konu Dağılımları

YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yks sınav sistemi hakkında yapılan açıklamalardan sonra birçok soru akıllara takıldı. Yks sınavanını hangi şekilde olacağı, Yks sınav puanlamasının nasıl yapılacağı konusunda, Yks sınavı tercihlerinin ne şekillerde yapılacağı gibi birçok soru merak konusu oldu. Hazırladığımız yazılar ile YKS Hakkında Sık Sorulan Sorular konusundaki cevapları vermeye çalıştık. Sizlerde konuların ayrı başlıklarla hazırlandığı diğer detayları yine sitemizden takip edebilirsiniz.

Yks’de Kaç Sınav Olacak

Yks sınavı açıklamasının YÖK başkanı tarafından yapılması esnasında belirtildiği üzere Yks sınavı her yıl Haziran ayında bir gün içinde iki oturumdan oluşacak şekilde yapılacak. Sınavlar için hazırlanan öğrenciler ilk oturumdaki sınava girmeye zorunludur. Çünkü, yapılacak olan ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi uygulanacağından bütün adaylar bu sınava girmeye zorunludur. İkinci oturum ise öğleden sonra yapılacak diğer sınav olarak bildirildi. Sınav için hazırlanan özel zamanlama ise 2 saat 20 dakika olarak düzenlendiği bildiriliyor.

YKS’de Puanlar Nasıl Hesaplanacak

YKS Puan Hesaplama konusunda yaptığımız detaylı açıklamalar yine bir önceki yazımızda tek  tek anlatılmıştır. Sitemiz içinde yer alan özel bölümden de puanlamaları hesaplayabilirseniz. Yks sınavında yapılan puanlamalar konusunda en önemli nokta ilk oturumda alınacak olan %50 ek puan hakkının tanınmasıdır. Öğrenciler için yapılacak hesaplamalara bu puanların katılımı da önemlidir.

YKS’de Tercihler Nasıl Yapılacak

Yks sınavı içinde yapılacak tercihler yine birinci oturum sınavları ve ikinci oturum sınavları olarak farklı şekilde yapılacaktır. Açıklanan bilgiler ışığında ön lisans programlarına kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ilk oturumda yapılan Temel Yeterlilik Testi sonuçlarından 180 ve üzeri puan alması gerekiyor. Bu puana ulaşan öğrenciler ön lisans programlarına kayıtlarını yapabiliyor. 200 ve üstü alan öğrenciler ise bu kayıtlarını bir yıl ertelemeli olarak da tamamlama haklarını kazanıyorlar.

İkinci oturumda sorulan toplam 160 soru içinde Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık puanlamaları gibi farklı tercihlerin bulunduğu bildirilmiştir. Sayısal ve Sözel sorular için 160, Eşit Ağırlık için 120 sorunun cevaplanması gibi kriterler vardır. Bunlar için detaylı bilgiler yine sitemizde bulunan Tercih yazısında tek tek anlatılmıştır.

Adaylar YKS’ye Nasıl Çalışmalı

Bir önceki sistem içinde yer alan değişimler sonrasında YKS sınavlarına nasıl çalışılmalı gibi sorusu akla geliyor. YKS sınavı konu dağılımı için ayrılan özel yazı dizimizde tüm detaylar bulunmaktadır. Türkçe Konu dağılımları, matematik konu dağılımları gibi özel yazı dizimizde de yine öğrencilerin YKS soruları hakkında merak ettiği tüm sorulara cevap bulunmaktadır.

YKS Sınav Ücreti

Yks Sınav Ücreti konusunda açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, geçen yıllarda öğrencilerin her sınav ücreti için yapmış olduğu ve toplamda 160 lira bulan sınav ücretlerinin, bu sene 120 lira olması konusunda bir ayarlama yapıldığını belirtti. Her iki oturum için toplam olarak alınacak Yks Sınav Ücreti 120 TL. olarak bildirildi.