Yks Puan Hesaplama

tarafından
18
Yks Puan Hesaplama

Eğitim ve öğretim sisteminde yapılan değişiklikler ile 2017 yılı içinde yer alan TEOG sisteminin kaldırılması haberleri sonrasında üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin YGS ve LYS sınav sistemlerinde değişiklik oldu. YÖK tarafından yapılan açıklama ile birlikte her iki sınav sisteminin yerine YKS Sınav Sistemi geldiği bildirildi. Yeni yapılacak olan sınav sisteminde öğrencilerin aynı gün içinde öğleden önce ve öğleden sonra diye adlandırılan iki oturum ile sınavlara girişlerinin tamamlanacağı bildirildi. YKS Puan Hesaplama nasıl olacak? Soruların ne şekilde olacağı gibi birçok soru gündeme oturdu. Sitemizde günlük olarak yayınlanan özel Yks haberlerinin içinde yer alan birçok soruya cevap bulabilmek adına araştırmalara geçtik. Sizler için hazırladığımız özel yazı dizinleri ile YKS Puan Hesaplama formüllerini oluşturmaya başladık.

YKS PUAN HESAPLAMA

Üniversiteye giriş için ÖSYM tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda öğrencilerin kat sayıları ile birlikte sınavdan aldıkları başarı puanlarının birlikte hesaplandığı puanlama sistemidir. Hazırladığımız özel formüller sayesinde sizlerde sınavlara girmeden evde yaptığınız çalışmalar sonucunda ne kadar puan alabileceğinizi önceden hesaplayabilirsiniz. Yeni sistem içinde yer alan ve ilk oturumda öğrencilerin sorumlu olacakları Temel Yeterlilik Tespit sınavı bir önceki sistemde bulunan YGS gibi sadece Matematik ve Türkçe konularından çıkan sorular ile yapılacak. Yapılacak ilk oturumda toplamda 80 soru sorulacağı YÖK tarafından bildirilmişti. Bu açıklamaya göre ilk oturumdan alınacak puanlamalar sayesinde ikinci oturum sınavında %50 ek puan kazanma şansınız bulunuyor. Bu sebeple ilk oturumda sorulacak olan Yks Sınav Konu Dağılımı yazılarımızı iyi takip etmenizi öneriyoruz.

yks puan hesaplama nasıl yapılır

YKS Puan Hesaplama sistemi içinde yer alan Türkçe ve Matematik konu dağılımları sitemiz içinde yer alıyor. Buradan hangi konular hakkında sorular çıkabileceği bilgisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca konu dağılımları sonrasında yapacağınız çalışmalar sayesinede YKS Puan Hesaplama formülü ile alacağınız puanları da net olarak öğrenebilirsiniz.

Türkçe konulardan oluşan konu dağılımları ve Matematik konularından oluşan konu dağılımları yine yazı dizinlerimiz içinde tek tek yer almaktadır. YÖK, ÖSYM veya YKS  tarafından yapılacak tüm açıklamalar yine günlük olarak sitemiz içinde belirli kategorilerde yer almaktadır. Sizlerde konu çözümleri ve hesaplamaları konusunda bilgi almak isterseniz yazı içinde yer alan özel kategorileri gezintileriniz ile tamamlayabilirsiniz. YKS Puan Hesaplama sistemi için Yks sınav soruları kısmında yer alan puanlama türlerini öğrenebilirsiniz.