YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak

tarafından
20
YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Eğitim sisteminde köklü değişliklere gidilmesi ardından bir nesil daha başladığı sistemle okulu bitiremedi. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan YGS – LYS sınavlarının yerini artık Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) aldı. Haliyle akıllara gelen ilk soru da Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)  sınavının ne zaman yapılacağı, öğrencilerin bu süre zarfında yeni konu dağılımlarını sınava kadar yetiştirebilecek mi?

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvuruları 1 Mart 2018 tarihinde ilgili ÖSYM kurumları ve ATM’lerin belirlenmesi ile başlayacak. Bu süre zarfında son güne bırakmamaya dikkat edilmeli ilk günden gidip Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı çocukların hem okul hem de sınav telaşını azaltmak için okullar kapandıktan sonra yapılacağı da bakanlık tarafından belirtiliyor. Eğer bakanlık tarafından herhangi bir düzenlemeye gidilmez ise eğer sınav Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018 hafta sonu Cumartesi ve Pazar günü yapılması yıllık sınav takviminde gösterildi. YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvuru ve sınav sürecinin ardından sınav yapıldık yaklaşık beş hafta sonra 31 Temmuz tarihinde ÖSYM’nin web sitesinde açıklanacak. Sistemin çökmemesi için de sınav akşam veya geç saatlerde açıklanması bekleniyor. Ayrıca konu müfredatında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek MEB’in belirlediği müfredat dışında öğrenciler farklı bir soru çeşidi ya da konuyla karşılaşmayacaktır.

ÖSYM 15 Dakika Kuralı

Biliyoruz ki velilerin ve bir çok öğrencinin belası olan son 15 dakika kuralının kalkıp kalkmayacağı da merakla bekleniyordu. Yeni gelen sistemde ‘’15 dakika kuralı yani 09.45 kuralı olacak mı?’’ soruları üzerine Mahmut Özer, ‘’ 15 dakika kuralını kesinlikle kaldırıyoruz. Sınavın başlama saati yani 10.00’dan sonra öğrenciler sınav salonuna alınmayacak. Öğrencinin yararına olabilecek ve ÖSYM’nin kendi içindeki düzende herhangi bir sorun yaratmayacak her türlü iyileştirmeyi yapacağız inşallah.” dedi. Yapılan düzenleme ile birlikte artık öğrenciler acaba geç kalacak mıyım? Stresinden bir nebze de olsa uzaklaşacak gibi gözüküyor. Siz yine de dikkatli olun, sınava gireceğiniz okula bir gün önceden gidip kontrollerini gerçekleştirin.