Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir ?

tarafından
21
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir ?

Milli Eğitim Bakanının verdiği talimat ile eğitim sisteminde çeşitli değişikliklere gidileceği bildirmişti. Konuşmasında daha yenilikçi ve öğrenciye geniş alan bırakacak bir eğitim sistemine geçileceği geçtiğimiz aylarda medya üzerinden bahsedilmişti. Bu noktada ilk değişiklik Yüksek öğretime geçiş sınavında gerçekleşti.2017 yılında son kez gerçekleşen üniversiteye geçiş sınavları (YGS – LYS) ‘nin yerine artık yeni sınav sistemi olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) geldi. Peki nedir YKS ?

Yüksek öğretim Kurumları Sınavı , çocuklarımızın aşırı stres ve sınav kaygısını düşük bir düzeye  çekmek için hazırlanmış bir sınav sistemidir. Hazırlanan sisteme göre öğrencilerimiz on sekiz puan çeşidinden kurtulmuş sistemde savaşacaklar. Sistem içinde bulunan sadece beş puan çeşidine göre yüksek öğretime geçiş yapabilecekler.

YKS Felsefe Konu Dağılımı

Yüksek öğretim Kurumları Sınavı’nın bir diğer en büyük getirisi de puanların geçerlilik yılının “2” sene olmasıdır. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamada “Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar alan programlarını tercih edebilecek. 180 puanı geçenler lisans tercihi yapabilecekken, 200 puandan fazla alanlar bu puanı bir sonraki sene de kullanabilecek.” Açıklamadan anlayabileceğimiz gibi iki yıllık geçerli puan süreci için öncelikle 200 puan barajının aşılması gerekmektedir. Bundan önceki sistemde puanlar bir yıl geçerli olmakla birlikte yerleşemeyen öğrenciler bir sonraki yılda tekrar sınava girmekteydi. Yapılan değişiklik ile 200 puanı aşan öğrencilerimiz dilerler ise tekrar sınava girmek zorunda kalmadan bir önceki yılın puanı ile yerleşme şansı bulabilecekler. Bu düzenleme ile artık “ puanıma yazık olmasın” gibi tabirleri bir kenara bırakıp öğrencilerimizin sadece yerleşmek istedikleri yüksek okulları tercih listesine yazması gibi bir avantaj doğurmuştur.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ilk olarak 2018 yazında Haziran ayının ortalarında yapılacağı YÖK başkanı tarafından açıklandı. Sınavın sonuçları ise 2018 Temmuz ayında hızlıca açıklanacağı ve yüksek öğretime geçecek öğrencilerimizin tercih sürecinin aynı ay içerisinde başlayacağı belirtiliyor.Ayrıca geçtiğimiz yıllarda sıkça gündeme gelen ve ailelerin şikayetçi olduğu “Sınav Saati” tartışmalarının önüne geçmek için de yeni bir düzenleme getirileceği sınav saatinin daha esnek olacağı başkan tarafından belirtildi. Hazırlanan sorular ve sınav saati konusunda diğer yazı dizilerimizden bilgi alabilirsiniz. Tüm içerikler ve merak edilenler site içinde yer alan diğer kategorilerde bulunmaktadır.