2018 YKS ek yerleştirme ne zaman? YKS ek yerleştirme nasıl yapılır?

tarafından
129
2018 YKS ek yerleştirme ne zaman? YKS ek yerleştirme nasıl yapılır?

İlk tercihlerde yerleşemediniz mi? Panik yapmayın! Ek yerleştirmelerde yerleşme şansınız halen devam ediyor. Peki ek yerleştirmeler ne zaman? 2018 ek yerleştirme işlemleri nasıl yapılır?

İşte cevabı:

Öncelikle ek yerleştirmelerin yapılabilmesi için ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve boş kolan kontenjanların belirlenmesi gerekiyor.

Bunun için de yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

2018 YKS Ek Yerleştirme Ücreti Ne Kadar?

Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini
yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

2018 Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurtdışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.