2018 YKS Sınav Başvuru Tarihi

tarafından
18
2018 YKS Sınav Başvuru Tarihi

2018 YKS Sınav Başvuru Tarihi ne zaman olacak. Yeni sistem neler getiriyor. LYS ve LGS sisteminin kaldırılması ve yerine YKS Sınav Sistemi (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) gelmesinin ardından üniversiteye gitmek için bekleyen öğrenciler başvuruların ne zaman yapılacağı konusunda büyük bir merak içindeler. Yeni sistem konusunda açıklama yapılmasının ardından bütün gözler ÖSYM’den yapılacak açıklamalara kilitlenmişti. Basın açıklaması ile birlikte LYS ve LGS sistemindeki değişiklik sonrasında Yks Başvurusu Ve Sınav Tarihi Ne Zaman Olacak şeklinde meraklı bekleyiş halen devam ediyor.

2018 YKS Sınav Başvuru Tarihi

Ösym tarafından resmi bir açıklama gelmemesine rağmen otoriterler tarafından yapılan yorumlamalarda sınavın her yılın Haziran ayında yapılacak olması sebebi ile muhtemel olarak öğrencilerin Mart ayında başvurularının yapılabileceği konuşuluyor. ÖSYM tarafından her yıl olduğu gibi başvuru zamanında yapılacak işlemlerin yine aynı şekilde yapılacağı kesin. Ancak başvuru tarihleri konusunda netlik şu an için yok. Öğrenciler YKS sınavına giriş haklarını ÖSYM’nin belirlediği başvurular sonrasında kazanacaklardır. Bankalara yatırılacak sınav giriş ücretleri sonrasında Haziran ayında yapılacak olan sınavlara girişler tamamlanacak.

YKS sınav soruları

YKS Sınav Türü Nasıl Olacak

Yapılan basın açıklaması ile bildirimler içinde bilinen en net sınav dönemi her yılın Haziran ayında olacağı bilgisidir. Yks soruları için hazırlanacak sınav türünün ise iki oturumda yapılacak olan sistem ile tanıtılmasıdır. Her öğrencinin girme zorunluluğu olan birinci oturumda bütün öğrencilerin Temel Yeterlilik Testi sonuçları çıkartılacak. İlk oturumda sadece Türkçe ve Matematik soruları sorulacak. Temel Yeterlilik Testi için hazırlanacak olan sorulardan sonra en az 180 ve üzeri alan kişiler ikinci oturum sınavına katılmaya hak kazanacaklar.

İlk Oturum sonrasında puanlar ne zaman açıklanacak

YKs ilk oturum puanları aynı gün içinde nasıl açıklanacağı konusunda net bir bilgi verilmedi. Ancak muhtemel olarak birinci ve ikinci oturumlar ile yapılacak puanlamalar konusunda yeni bir açıklama yapılması bekleniyor. Bilinen şu ki ilk oturumda 180 ve üzeri alan öğrencilerin hepsi lisans bölümlerine kayıt yaptırabilecekler. Hatta ilk oturum sonucunda 200 ve üzeri alan öğrenciler kayıtlarını bir sonraki yıl bile yapabilir şeklinde bir düzenleme mevcut. Hali hazırda bu konuda net bilgiler olmasa da yapılan her türlü değişim yine sitemizden sizlere duyuru olarak verilecektir.