2018’de TYT’ye girdim 2019 TYT’ye girmesem olur mu?

tarafından
128
2018’de TYT’ye girdim 2019 TYT’ye girmesem olur mu?

Geçtiğimiz yayınlanan YKS kılavuzu ile 2019 YKS kılavuzu karşılaştırıldığında kılavuzların neredeyse aynı olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Fakat bir bilgi var ki o bilgi pek çok aday için çok önemli. Nedir o? 2018’de TYT’de 200 ve üzeri puan almış olanların bu yıl isterlerse TYT oturumuna girmeden AYT’ye katılabilecekleri ve bu puanın nasıl kullanılacağı bilgisi.

2018’de TYT’ye girdim 2019 TYT’ye girmesem olur mu?

Pek çok defa ykssorular.com sitemizin yorum bölümüne bu soruyu sordunuz. Biz de cevaplayalım: Evet, olur. Peki nasıl olaca?

Burada da yöntem şöyle olacak:

1) Öğrenci isterse bu yıl TYT’ye katılabilecek (ki tavsiyemiz bu yönde), isterse katılmadan doğrudan AYT oturumlarına katılacak. (Önermiyoruz bu seçeneği)

2) Öğrenci ister katılsın ister katılmasın eğer geçen yıl 200 ve üzeri bir TYT puanına sahipse geçen yılki sıralama değerinin toplam aday sayısı arasındaki yüzdelik dilimi bulunacak.

3) Bu yüzdelik dilimi 2019’yılının yüzdelik dilimindeki eşdeğerinin olduğu bölgeye taşınacak ve yeni durumda bu yüzdelik dilimde elde edilen puan kaçsa adayın yenilenmiş puanı bu olacak.

4) Eğer TYT’ye zaten bu sene de girmişse her iki yüzdelik dilimdeki (2018’i 2019a dönüştürülen yüzdelik dilim + 2019 sınavında elde ettiği yüzdelik dilim) farka bakılacak. Hangisi daha iyiyse o kullanılacak

5) Kullanılacak yüzdelik dilimin 2019 yılına ait sıralama karşılığı da belirlenerek adayın sonuç belgesinde bu sıralama değeri gösterilecek.

Not: Aklınıza takılan bir soru olursa yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.