Almanya’da yüksek lisans yapmak ve Almanya üniversiteleri

tarafından
79
Almanya’da yüksek lisans yapmak ve Almanya üniversiteleri

Almanya dünyanın en gözde ülkelerinden bir tanesi. Hem vatandaşlarına sunmuş olduğu imkânlar hem de ekonomisi Almanya’nın bu kadar popüler olmasının en önemli iki nedeni. Bu yüzden de pek çok ülkeden göç alan bir ülke Almanya. Tabii, Almanya sadece kendisini sanayide değil pek çok alanda geliştirmiş bir ülke. Bunlardan bir tanesi de eğitim. Almanya her alanda olduğu gibi eğitim konusuna da oldukça önem veriyor, disiplini elden bırakmıyor. Özellikle üniversite okumak isteyen öğrenciler için pek imkân sunuluyor. Eğer ki Almanya’da eğitim almak istiyorsanız Almanya eğitim danışmanlığı veren firmalardan daha detaylı bilgiler almanız mümkün.

Almanya Üniversiteleri ve Bölümleri

Almanya’da pek çok üniversite bulunuyor. Bazı eyaletlerde bir tane bazı eyaletlerde on tane üniversite binası mevcut. Tercihlere ve belli şartlara göre üniversite çağındaki gençler, bu üniversitelerde eğitim alabiliyorlar. Tabii, direkt olarak üniversiteye geçiş yapamıyorsunuz. Türkiye’deki YKS sınav sistemine benzer bir sınava girmeniz gerekiyor. Liseden mezun olan adaylar, Abitur adındaki sınava girerek başarılı olmaları durumunda hayallerindeki üniversiteye yerleşiyorlar. Almanya’da üniversitelerin neredeyse tamamı devlete ait. Özel üniversite sayısı son derece az. Devlete ait üniversiteler arasında en popüler olanlarını Münih Lüdwig Maximilian Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Frei Üniversitesi, Tübingen Üniversitesi şeklinde sıralamak mümkün. Bu arada her ne kadar bu üniversiteler devlete ait olsa da yine bizdekine benzer bir şekilde dönemlik olarak harç ödeniyor. Bir dönemlik harç ücreti 50-500 Euro arasında değişiyor.

Hep üniversitelerden bahsettik ama Almanya üniversiteleri bölümleri hakkında bilgi vermedik. Sanıyorum üniversite okumaktan daha önemli bir şey varsa o da hangi bölümü okuduğunuz. Almanya üniversitelerinde hem sosyal alanlarda hem de teknik alanlarda pek çok bölüm bulunuyor. Hayalleriniz, istekleriniz ve yapabileceklerinize göre bu bölümlerden bir tanesine yerleşebiliyorsunuz. Türkiye üniversitelerinde her ne kadar eğitim süresi dört yıl olsa da Almanya üniversitelerinde eğitim süresi üç ila üç buçuk yıl arasında değişiyor.

Almanya sadece lisans eğitimi için değil aynı zamanda yüksek lisan için de öğrencilere büyük fırsatlar sunuyor. Almanyada yüksek lisans yapmak isteyenler bu konuyu detaylıca araştırarak yüksek lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.