Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

tarafından
20
Araç Değer Kaybı Tazminatı  Nedir?

Araç değer kaybı tazminatı kaza öncesi kullanılan piyasa değeri ile kaza sonrası kullanılan piyasa değeri arasındaki fark olan araç değer kaybı tazminatı almak istiyorsanız dikkatli olun.

Araç değer kaybı tazminatı maalesef trafik yoğunluğu nedeniyle istenmeyen kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Böyle bir durumda araç değer kaybı konusu kesinlikle ön plana çıkıyor. Çünkü kazanın araca ne kadar zarar verdiği ve aracın değerindeki düşüş önemli ve bu tür soruların cevaplarının aranması gerekiyor. Böyle bir dönemden geçiyorsanız lütfen endişelenmeyin. Çünkü firmamızın hizmetleri sayesinde aracınızdaki değer kayıpları tahsil edilebilmektedir. Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden konumuzun detaylarını aktarmaya çalışalım. Konuyla ilgili bilinmesi gereken ilk şey, kazadaki kusur oranının ne kadar yüksek olduğudur. Daha basit bir ifadeyle, kazadaki kusur oranınız arttıkça değer kaybı da aynı oranda azalacaktır.

Kusursuz Sürücü Tarafından Açılan Araç Değer Kaybı Başvurusu

Önemli bir konuya kısaca değindikten sonra konumuza devam edelim. Araç değer kaybı uygulaması, kazada kusuru olmayan veya az olan sürücü tarafından yapılır. Yani kazada kusuru olmayan sürücünün diğer kusurlu ve kusurlu sürücünün sigortasına başvurması ve bu maddi kaybın tazminini talep etmesi gerekir. Bu durumda kusurlunun sigorta poliçe numarası ve firma bilgileri alınarak bu başvurunun yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde araç tamamen eski haline getirilse bile ortaya çıkan değer kaybı kazada kusuru olmayan taraf için mağduriyet yaratacaktır. Ancak kaza sonrası gerekli belgelerle şirketimize başvurmanız durumunda karşı tarafın sigortası adına inisiyatif alıyor ve haklarınızı takip ediyoruz.

Değer Kaybı Hakkı Talep Edilmelidir

Bu noktada önemli bir detayı daha aktaralım. Araç değer kaybı hakkı talep edilmedikçe ödenmez. Dolayısıyla kazadan sonra kusurlunun sigortası uygulanmazsa bu hakkın otomatik olarak elde edilmesi mümkün değildir. Elbette kaza sonrası yapılacak tutanak ve araçta meydana gelen hasarı belgeleyen görüntüler önemli. Bu nedenle kaza sonrası düzenlenecek tutanak ve diğer belgelerde eksik belge olmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kazadan sonra evrakları zamanında teslim etmenizi tavsiye ederiz.

Sigorta şirketi ile bir talepte bulunun. Talep etmediğiniz takdirde araç değer kaybını hiçbir şekilde karşılanmaz. Tek taraflı bir kaza varsa değer kaybı tazminatı talep edilemez. %100 kusurlu taraf da değer kaybı için tazminat talep edemez.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Kaza sonrasında aracınızda oluşan hasarın onarımı ile sigorta şirketiyle işleriniz bitmiş olmuyor. Aracınızda oluşan değer kaybı için de yine sigortadan tazminat alabilirsiniz. Kazalı araç ile kaza geçirmeyen bir araç arasında oluşan kayıpları sigorta şirketi karşılamaktadır. Aracınızda oluşan maddi kayıp araç değer kaybı hesaplama ile tespit edilebiliyor. Hak ettiğiniz tutarın ne kadar olduğunu yapılan uzman bilirkişi hesaplaması ile ortaya koyabilir ve bunu sorumlu sigorta şirketinden talep etmelisiniz.

Araç değer kaybına ilişkin bütün detaylara Çözüm Avukatlık Ofisi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.