Eyüp’teki bilgi evleri ve gençlik merkezi yorumları

tarafından
158
Eyüp’teki bilgi evleri ve gençlik merkezi yorumları

Sınava değil hayata hazırlıyoruz diyen Eyüpsultan Belediyesi Simurg Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri, öğrencileri bir yolculuğa çıkıyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın ödüllü programlarından olan Simurg 5-25 Yaş Yaygın Eğitim Programı kapsamında, Simurg Bilgi Evleri, yeni nesil bilgi evleri olarak tasarlandı.

BİLGİ EVLERİ

10 – 14 yaş grubuna yönelik eğitimler veren Bilgi Evleri, gençlere donanım kazandırmayı, gelişimini esas alıyor ve bilgiyi hayattaki karşılığıyla sentezleyerek öğrencilerle paylaşıyor. Bilgi Evlerinde; okul ve sınav başarısını artırmaya yönelik destekleyici eğitimler de veriliyor.

Alibeyköy Bilgi Evi, Akşemsettin Bilgi Evi, Düğmeciler Bilgi Evi, Güzeltepe Bilgi Evi, Karadolap Bilgi Evi, Kemerburgaz Bilgi Evi, Nişanca Bilgi Evi, Pirinççi Bilgi Evi, Silahtarağa Bilgi Evi, Yeşilpınar Bilgi Evi ve Şehit Musa Özalkan Rami Bilgi Evi olmak üzere 11 Yeni Nesil Bilgi Evi, 28 mahallemizde 10 – 14 yaş arasındaki gençlerimizin ilgi alanlarına göre tasarlanmış 46 atölye eğitimiyle yeni nesil hizmetler sunmakta.

4.5 yılda Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerimizde toplam 14.754 öğrenci eğitim aldı, 40.984 öğrencimiz atölye ve etkinliklerden faydalandı.

“BİLGİ EVLERİNDE EĞLENEREK DERS İŞLİYORUZ”

Hatice Kerim:

“Üç yıldır resim atölyesine geliyorum. Güzel sanatlar okumak istiyorum. Burada kendimi geliştiriyorum. Ayrıca ebru ve gitar atölyelerine de katılmıştım. Burada en çok öğretmenlerin samimi olmasını seviyorum. Ayrıca herkesin ilgi alanına göre çok sayıda farklı atölyelerinde olması güzel bir şey. Bilgi Evlerini birçok arkadaşıma tavsiye ettim. Onlar da gelip yazıldılar ve çok memnun kaldılar.”

Rayhan Mina Sezer:

“Burada Türkçe, Sosyal, Fen, Matematik ve İngilizce derslerini alıyorum. Değerler Eğitimi’nde ise din dersi görüyorum. Simurg’un çok faydasını görüyorum, eğlenerek ders işliyoruz. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum.”

Mert Rengül:

“Bilgi Evleri’nde atölyede origami öğreniyorum. Onun dışında Türkçe, Matematik ve diğer dersleri alıyorum. Hatta bana bir tane yetmediği için Güzeltepe Gençlik Merkezi’ne de gidiyorum. Orada da gitar dersleri alıyorum.”

Serhat Mahmudi:
“Okul dersleri dışında ebru, gitar ve origami çalışmalarına katılıyorum. Müziği sevdiğim için gitar dersleri daha çok hoşuma gidiyor. Burada öğretmenlerimiz çok iyi, ders konuları çok iyi anlatılıyor. Etkinlikler çok güzel geçiyor. Bilgi Evlerine isteyerek ve severek geliyorum.”

GENÇLİK MERKEZLERİ

Simurg Gençlik Merkezleri, mevcut Gençlik Merkezi modelinin Yaygın Eğitim Projesi ile aldığı yeni biçimdir ve ismindeki gibi “gençtir”

Simurg Gençlik Merkezleri, gençlerimizin enerjisini yeteneğini esas alıyor. Onlara, herhangi kişilik dikte etmeden, kişiliklerini bulmaya yönlendirmek amacıyla hizmet veriyor.

20 FARKLI PROGRAM

Gençlik merkezlerinde, 20 farklı program uygulanıyor. Sosyal medya yönetimi ve habercilik, şehir tarihi eğitimi, ifade gelişimi atölyesi, sinema tarih, müzik fotoğrafçılık, ebru, hat, tezhip eğitimleri bunlardan bazıları.

Yeni bir anlayışla yapılandırılan Gençlik Merkezleri, nitelikli kültür sanat faaliyetleriyle de gençlerimizin hayatını zarafetle süslemeye devam ediyor.

Gençlik Merkezlerimiz; Eyüpsultan Gençlik Merkezi, Yeşilpınar Gençlik Merkezi Güzeltepe Gençlik Merkezi ve Pirinççi Gençlik Merkezi.