Hangi KPSS, YKS ve LGS kitabı tercih edilmeli?

tarafından
57
Hangi KPSS, YKS ve LGS kitabı tercih edilmeli?

Her ne kadar son bir yıldır ülkemiz ve dünyanın geri kalanı pandemi ile boğuşsa da üniversite, lise ve memur adaylarının sınav hazırlık süreçleri tüm hızıyla devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir TV programında öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olduğunu ve herhangi bir konu eksiltilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Hal böyle olunca özellikle YKS ve LGS’ye hazırlanan adaylar Twitter’da seslerini duyurmaya çalıştılar. Tabii, şu ana kadar Milli Eğitim Bakanlığı bu açıklamasından geri dönmüş değil. Yani bu demek oluyor ki adaylar muhtemelen tüm konuların dâhil olduğu bir sınav ile karşı karşıya kalacaklar.

Burada en rahat olan grup KPSS adayları oldu, çünkü onlar için herhangi bir değişiklik ya da fazlalık söz konusu değil. Tek sorun KPSS kurs imkânı sağlayan kurumların kapalı olması. Bu yüzden de adaylar daha çok KPSS kitapları yahut Youtube üzerindeki videolara yönelmiş durumdalar. KPSS kitapları özelinde düşündüğümüzde piyasada pek çok yayınevinin sunmuş olduğu birçok kitap bulunuyor. Adaylar KPSS hazırlık süreçlerinde bu kitaplardan yararlanabiliyor. Bazı kitaplar KPSS formatına uygun sorular hazırlasa da özellikle az bilinen yayınların bu bakımdan daha başarısız olduğunu görüyoruz. Adayların yanlış bir tercihte bulunmaması için KPSS kitapları alırken iyi bir araştırma yapmaları gerekiyor.

Geçelim YKS adaylarına… YKS adayları bu yıl yüzleri gülmeyen bir sınav hazırlık grubu olarak karşımızı çıkıyor. Uzunca bir müddettir müfredatın daraltılmasını bekleyen hatta buna kesin gözüyle bakan YKS adayları, Milli Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamayla şok oldular. Bunun yanında bir kısmının morali bozulmuş olsa da büyük bir kısmı sınav çalışma temposunu düşürmüş değil. Bilindiği ilkokul, ortaokul ve lise grupları okulların kapalı olmasından dolayı okul derslerini online olarak takip etmek durumundalar. Bu öğrencilerin bir kısmı bu dersleri verimli görse de bir kısmı ise verimsiz olduğunu düşünüyor. Ama ister verimli olsun ister olmasın YKS hazırlık sürecinde mutlaka bir kaynak kitabı gerekiyor. Ne kadar fazla soru çözersek o kadar da sınavda başarılı olma şansımız artıyor. Geleli hangi YKS kitapları iyi konusuna? KPSS kitaplarında olduğu gibi YKS kitapları da piyasada bol miktarda bulunuyor. YKS kitapları için önemli olan müfredatı ve sınavı ne oranda yakalıyor sorusu. Çünkü YKS birebir okul müfredatından soruluyor. İyi bir YKS kitapları da müfredatı takip etmesi gerekiyor. Bazı YKS kitaplarını incelediğinizde müfredattan uzun bir süre önce çıkarılmış bir konuyu soru olarak sorduğunu görürsünüz. Bu, bu kitabın başarısız olduğunu gösterir.

Son olarak ise LGS adaylarından bahsedeceğiz. Onlar da tıpkı YKS adayları gibi bu yıl talihsiz olan grup içerisinde yer alıyor. Tabii, YKS adaylarının tek bir şansı varken LGS adaylarının önünde uzunca bir yol var. Bilindik ve başarısı kanıtlanmış LGS kitapları ile başarılı bir sınav vermeleri mümkün.