İki aday da aynı puanı almışsa YKS yerleştirmesi nasıl yapılır?

tarafından
135
İki aday da aynı puanı almışsa YKS yerleştirmesi nasıl yapılır?

Diyelim ki aday da aynı puanı aldı ve aynı bölümü tercih etti. Hangi aday yerleşecek. Oldukça zor bir soru değil mi? Kafamızı karıştıran bu soruya cevaben ÖSYM 3 Temmuz 2018 tarihinde yayınladığı kılavuzda cevap vermiş.

Yayınlanan kılavuza göre durum şöyle:

Merkezî yerleştirme işleminde bir programa kesin kayıt hakkı kazananların belirlenmesinde aynı programı tercih etmiş adaylar arasından, tercihi hangi sırada olursa olsun yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olan adaya öncelik tanınacaktır.

Eğer adayların yerleştirme puanları eşitse ilgili TYT/SAY/SÖZ/EA/DİL puanı büyük olana, bu puanları da eşitse TYT/SAY/SÖZ/EA/DİL puanında ağırlığı en büyük olan testin ham puanı büyük olana (ağırlığı en büyük iki test varsa bunların ham puanlarının toplamı büyük olana) öncelik verilecektir. Eşitlik sürdüğü takdirde söz konusu yükseköğretim programını daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde OBP’si yüksek olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Durum böyle. Yani yaşı küçük olanlar daha avantajlıymış bunu da öğrenmiş olduk.