İSMEK Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları kursu

tarafından
65
İSMEK Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları kursu

İstanbul’un pek çok ilçesinde ücretsiz kurs imkanı bulunuyor. İstanbul’da ücretsiz kurs denilince akla ilk gelen İSMEK. İSMEK pek çok alanda vatandaşlara ücretsiz olarak ücretsiz kurs imkanı sağlıyor.

O kurslardan bir tanesi de Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları kursu.

Ykssorular.com olarak Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları kursu hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Genel

İyi Tarım Uygulamaları (İTU); insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği tarımsal mevzuata uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edilen ve sertifikalandırılan üretim şeklidir. Branşın eğitimleri ile iyi tarım uygulamaları amaçları ve hedefleri, bitki sağlığı, gübre çeşitleri ve gübreleme teknikleri hakkında bilgi sahibi olan bireylerin yetişmesini hedeflemektedir. Katılımcılar eğitimlerde, iyi tarım uygulamaları sisteminde yer alan paydaşlar ve bunların görevleri, iyi tarım uygulamaları sisteminin işleyiş şekli ve ana unsurları ile kayıt tutmanın öneminin yanı sıra iyi tarım uygulamalarında kalite yönetim sisteminin önemi konularında bilinçlenir.

Konu Başlıkları: İş sağlığı ve güvenliğinin önemi, iyi tarım uygulamaları, iyi tarım mevzuatı, risk analizi, İTU’da bitki sağlığı, gübre çeşitleri ve gübreleme teknikleri, bitkisel üretimde kontrol noktaları ve uygunluk kriterleri, bitkisel üretimde kontrol noktaları ve uygunluk kriterlerinin arazi koşullarında değerlendirilmesi.

İstihdam Alanları: Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar; tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birliklerinde, üniversiteler bağlı üretme çiftliklerinde, bağcılık işletmelerinde, üretim seralarında, özel tarım işletmelerinde ve iyi tarım uygulamaları yapılan tarım alanlarında çalışabilirler.

Hangi İSMEK şubelerinde var?

https://www.ismek.ist/tr/kursarama.aspx?BransCode=2895