Kültür sanat haberleri sitesi Mürekkep Haber 10 yaşına baştı!

tarafından
43
Kültür sanat haberleri sitesi Mürekkep Haber 10 yaşına baştı!

2011 yılında yayın hayatına başlayan kültür-sanat haberleri sitesi Mürekkep Haber, on yaşına bastı. Kurulduğu günden bu yana güncel kültür-sanat haberlerini takipçilerine aktaran site, bugüne kadar yaptığı pek çok haber ve ses getiren röportajları ile adından söz ettiriyor.

2011 yılında “Bir Kültür-Sanat Portalı” sloganı ile sadeliğe vurgu yaparak yayın hayatına başlayan kültür sanat haberleri sitesi Mürekkep Haber, on yaşına bastı. Sinema, tiyatro, edebiyat, müzik, opera başta olmak üzere sanatın bütün dallarına ait gelişmeleri takipçilerine aktaran site, on yıllık süreçte binlerce kültür-sanat haberi ve yüzlerce sanatçı ile yapılmış röportaja imza attı. Sitenin on yıldır genel yayın yönetmenliğini yürüten Yusuf Çifci, “On yıl önce büyük emeklerle kurduğumuz Mürekkep Haber, bugün kültür-sanat camiası için önemli bir mecra haline geldi. Yıllar önce hem iş hem hobi olarak faaliyete soktuğumuz bu mecra, bizim için aynı zamanda bir okul oldu. Bu okulda çok şey öğrendik ve öğrenmeye de devam ediyoruz. Bağımsız bir sanat portalı olarak seslerini duyurmakta güçlük çeken pek çok sanatçının sesi olmaya çalıştık. Aynı zamanda on yıl içinde pek çok etkinlik ve festivalin de basın sponsorluğunu yürüterek üretilen sanat eserlerinin daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunduk. Daha yürüyecek çok yolumuz var, bunu biliyoruz ama yine de doğurduğumuz bebeğin on yaşına basması bizi çok mutlu ediyor. ” ifadelerini kullandı.

Binlerce Haber Yüzlerce Röportaj

Herhangi bir kuruma bağlı olmayan ve bağımsız bir sanat platformu olan Mürekkep Haber; resimden sinemaya, edebiyattan tiyatroya, müzikten operaya kadar pek çok sanat dalı hakkında güncel haberlerini takipçilerine ulaştırıyor.

Güncel sergiler, etkinlikler, diziler, filmler sitenin uğrak kategorileri arasında yer alıyor. Site bugüne kadar Nevra Serezli, Haldun Dormen, Melek Baykal, Buket Uzuner, Meltem Cumbul, Tuna Kiremitçi, Alper Kul, Levent Üzümcü, Gülsin Onay, Beyhan Budak, Mario Levi, Derya Alabora, Nermin Yıldırım, Cem Mumcu, Sabahat Akkiraz, Susanne Sundfor, Jehan Barbur, Mine Söğüt, Yılmaz Onay başta olmak üzere yüzlerce önemli sanatçı ile röportajlar gerçekleştirdi. Site son günlerde yapmış olduğu “Korona Günlerinde Sanat” başlıklı röportaj serisi oldukça dikkat çekti. Seride Pera Müzesi, İş Sanat, Salt gibi çeşitli sanat kurumlarının yöneticileri ile röportajlar gerçekleştirildi. Site şu günlerde “Korona Günlerinde Edebiyat” başlığı ile farklı ülkelerdeki yazarlara salgının etkilerini sormaya devam ediyor.

Youtube ve Podcast Yayınları

Mürekkep Haber, içeriklerini sadece site üzerinden yayınlamıyor. Aynı zamanda Mürekkep Haber TV adıyla Youtube’ta da yayınlarına devam eden site, Yusuf Çifci tarafından hazırlanan Mürekkep Söyleşiler programında önemli sanatçılarla video söyleşiler gerçekleştiriyor. Mürekkep Haber TV’nin bir dikkat çekici programı ise Ali İzzet Keçeci tarafından hazırlanan Mürekkep Tarih programı. Ali İzzet Keçeci her bölümde tarihte az bilinen olayları etkileyici anlatımıyla Mürekkep Haber takipçileriyle paylaşıyor. Mürekkep Haber TV’nin bir diğer programları ise Seyirci Yorumları ve Mürekkep Kitap adını taşıyor.

Mürekkep Haber ekibi sadece Youtube için videolar değil aynı zamanda podcast serileri de hazırlıyor. Mürekkep Haber’in podcast serilerine Spotify ve Apple Podcasts gibi podcast dinlenilebilen bütün mecralardan ulaşılabiliyor.