KYK bursu alıyorum VGM bursu alabilir miyim?

tarafından
136
KYK bursu alıyorum VGM bursu alabilir miyim?

Pek çok öğrenci için en önemli konulardan bir tanesi iyi bir burs bulmaktır. Özellikle maddi olarak zorluk yaşayan öğrenciler için burs oldukça önem taşır. Burs denilince akla gelen ilk iki kurum KYK ve VGM’dir. Her iki kurum da verdikleri karşılıksız ve yüksek tutardaki burslarla öğrencilerin gönlünde taht kurmuş diyebiliriz. Gel gelelim ki bu iki kurum yan yana geldiklerinde maalesef ki öğrenciler için yüz ekşitme nedeni olabilir. Ne demek istiyoruz detaylandıralım.

Pek çok öğrenci bu vakitlerde Google’a aynen şöyle yazar: “KYK bursu alıyorum, VGM bursu alabilir miyim?” ya da “VGM bursu alıyorum KYK bursu alabilir miyim?

Diğer pek çok alanda öğrencilerin yanında olduğumuz gibi burs alanında da Ykssorular.com olarak öğrencilerin yanında olmaya devam ediyoruz. Pek çok adayın kafasına takılan bu konuyu sizler için araştırdık.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan (KYK) burs almak Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursundan yararlanmaya engel midir?

Üzülerek belirtiyoruz ki bu sorunun cevabı evet. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre KYK Bursu alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz. Bu nedenle “VGM Burs Başvuru Sonuçları”, KYK’nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır.

Hem KYK’ya hem de Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapılabilir. KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir ve halen Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu almakta olan öğrencilerin ise bursları kesilir.

Dileriz bu yazı aradığınız soruya cevap niteliğinde olmuştur. Kafanıza takılan bir konu olursa yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.