KYK yurt başvusu nasıl yapılır?

tarafından
114
KYK yurt başvusu nasıl yapılır?

Bilindiği gibi KYK yurtları hem güvenli hem de ekonomik oluşundan dolayı yurt konusunda pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Bazı şehirlerde KYK yurtlarına yerleşmek son derece kolay olsa da bazı şehirlerde epey uğraştırıcı olmaktadır. Çünkü şehirde bulunan öğrenci sayısının fazla oluşu bunun yanında ilgili KYK yurtlarının da kontenjanının az oluşu nedeniyle KYK yurtlarına yerleşmek zorlaşmaktadır.

Peki KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvusunda bulunurken nelere dikkat edilmeli? Ykssorular.com olarak 2 adımda kolay KYK yurt başvurusu kılavuzu hazıtladık.

İşte “KYK yurt başvusu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı…

1- İlk başvuruları e-devlet üzerinden

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2- Peki ya ek yerleştirme ile yerleştirilenler? Ve diğerleri…

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,
başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

KYK yurt başvuru sonuçları nereden açıklanacak?

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.