Örnek sorulardan hareketle: TYT zor mu olacak, kolay mı?

tarafından
19
Örnek sorulardan hareketle: TYT zor mu olacak, kolay mı?

Geçtiğimiz günlerde daha önceden de ilan edildiği gibi TYT örnek sorular yayınlandı. Dönemin başında yeni sisteme dair adayların ve uzmanların kafalarında soru işaretleri bulunurken yayınlanan bu örnek TYT sorularıyla bu soru işaretleri daha aza inmiş gibi görünüyor.

İkinci oturum için örnek soruların yayınlanmayacak olması ise adaylar için üzücü bir durum. İkinci oturumun geçtiğimiz yıl yapılan LYS’ye benzeyeceği söylense de adayların örnek soruları görmeden pek de rahat edecekleri söylenemez. ykssorular.com olarak bu konuda adaylara hak verdiğimizi söyleyelim.

Neyse bu kısmı bırakalım ve geçelim yayınlanan örnek soruları analiz etmeye. Branş branş yayınlanan örnek TYT soruları incelendiğinde geçtiğimiz yılın YGS’sine benzerliği, neredeyse birebir aynı oluşu ilk dikkati çeken şey.

TYT Zor mu Olacak, TYT Kolay mı Olacak?

Öncelikle bu sorunun cevabını TYT’yi görmeden vermek çok zor. Bunun yanında yayınlanan örnek sorulara baktığımızda ve yine soruların bu ayarda geleceğini düşündüğümüzde kolay olacak gibi duruyor. Bunun yanında sınavın detaylarının geç belli olması, adayların motivasyonun düşmesi gibi etkenler baz alınırsa yine kolay sormaları muhtemel.

Bu arada siz de fikirlerinizi yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Peki TYT örnek sorular nasıl? Ykssorular.com olarak dershane öğretmenlerine sorduk ve aldığımız cevaplar şöyle;

TYT Örnek Türkçe Soruları

Bu sene TYT’de adaylar için iki önemli dersten birisi Türkçe. Yayınlanan örnek sorulara baktığımızda genel olarak Anlam Bilgisi sorularının hâkimiyeti ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Bunun yanında Türkçe öğretmenlerinin dikkatini çeken bir husus var: O da toplamda 3 tane Noktalama İşaretleri sorusu. Bildiğiniz gibi önceki yıllarda bu konudan bir soru gelirdi. Bu yıl ise örnek sorulardan anladığımız kadarıyla 3 soru sorulması ihtimal dahilinde. Yine dikkat çekici bir başka husus ise Yazım Kuralları konusuna dair. Yine Noktamala İşaretleri’nde olduğu gibi Yazım Kuralları konusunda da soru sayısı önceki yıllara göre artmış durumda. Yayınlanan TYT örnek sorularında Yazım Kuralları’na dair 2 örnek soruyu görüyoruz.

Onun haricinde Sözcük Türleri, Cümle Ögeleri, Cümle Türleri konuları önceki yıllarla doğru orantılı olarak sorulmuş.

Sınavda çoğunluk puanın Anlam Bilgisi’nden alındığı, rakiplere farkın ise Dil Bilgisi sorularından sağlandığı unutulmamalı.

Ayrıca daha önce hazırladığımız TYT Türkçe Kitap Önerileri sayfasını incelemeyi unutmayın.

TYT Sosyal Bilgiler Örnek Sorular

Yayınlanan TYT örnek sorular arasında bulunan Sosyal Bilgiler branşında Tarih’ten 5, Coğrafya’dan 5, Felsefe’den 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alanlar için Felsefe’denalanlar için 5 olmak üzere ait toplam 25 adet örnek soru bulunuyor.

Yine yayınlanan bu sorulara baktığımızda geçtiğimiz yıl yayınlanan YGS’ye çok benzediğini söyleyebiliriz. Yorum ağırlıklı ve daha az bilgi gerektiren sorular olduğunu belirtmemiz yeterli sanırım.

TYT Temel Matematik Örnek Sorular

Geçiyoruz TYT’de adaylar için en önemli derslerden bir diğeri olan Temel Matematik dersine. Yine Temel Matematik de geçtiğimiz yıllarda yayınlanan YGS ile doğru orantılı olarak hazırlanmış. Geçen yıl çıkmış sorular iyi analiz edilerek sınava hazırlanılırsa başarı sağlanabilir.

TYT Fen Bilgisi Örnek Sorular

Sınavın son bölümü ise TYT Fen Bilgisi Bölümü. Bu bölümde sırasıyla, Fizik (1-7), Kimya (8-14), Biyoloji (15-20) alanlarına ait toplam 20 adet örnek soru bulunuyor.