Sınav hazırlık kitapları seçilirken nelere dikkat edilmeli?

tarafından
28
Sınav hazırlık kitapları seçilirken nelere dikkat edilmeli?

KPSS, YKS, LGS, POMEM… Sınavlar hayatımızın her anında bizimle ve adeta korkulu rüyamız olmuş durumda. Çeşitli kurumlardan mezun olunduktan sonra iyi bir hayat standardına sahip olmak için bu sınavlar maalesef ki bir zorunluluk. Tabii, bu sınavlara da hazırlanmak oldukça meşakkatli. Kimileri bu süreci herhangi bir sınav hazırlık kurumunda değerlendirirken kimileri ise evde sınav hazırlık kitapları ile bu süreci iyi bir sonuçla neticelendirmeye çalışıyor.

Sınav Hazırlık Kitapları Nasıl Seçilir?

Eğer ki dershane tarzı bir eğitim kurumunda sınava hazırlanıyorsanız genellikle kurumun size sunduğu sınav hazırlık kitaplarını seçeceğiniz için bu konuda endişelenmenize gerek yok. Peki, sınavlara evde hazırlanacaksanız hangi kitapları tercih etmelisiniz?

Piyasada onlarca yayınevinin çeşitli sınavlarla ilgili yüzlerce kitabı bulunuyor. Her çeşit kitap hem kitapçılarda hem de internetten satış yapan kitapçılarda mevcut. Bu çeşitlilik arasında doğru tercihi yapmak ise oldukça güç.

İyi Kitap Uzman Bir Kadro Tarafından Hazırlanır

​​​​​​​Kitap seçerken ilk dikkat edilecek husus kitabı kimlerin hazırladığı. Kitabı yayına alan yazar ve editör kadrosunun alanında uzman olması kitap seçiminde önemli bir etken. Söz gelimi adli & idari hakimlik kitapları hazırlayan bir kadronun hukuk bilmemesi düşünülemez. Haliyle kitap seçiminde en önemli kriter kitapları yayına hazırlayan kadro olmalı.

Kitap Tasarımı ve Mizanpaj Önemli 

Kitap seçiminde bir diğer husus ise kitabın nasıl yayına hazırlandığı. Kitapların göz yormaması ve etkili görselleri sınava hazırlık süreçlerinde önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden kitap tasarımı önemli bir diğer kriter. Mesela polisliğe hazırlanıyorsunuz ve haliyle polislik hazırlık kitapları ihtiyacınız bulunuyor. Kitap seçiminde mizanpaja dikkat etmeniz önemlidir.

Kitaplar Sınava Uygun Olmalı

Doğru kitap seçiminde bir diğer husus ise kitapların girilen sınava uygun olması. Her sınavın belli bir alan bilgisi bulunuyor. Örneğin icra ve müdür yardımcılığı kitapları arıyorsanız bu kitapların gireceğiniz sınav formatına uygun olması gerekiyor.