YKS Felsefe Konu Dağılımı

tarafından
22
YKS Felsefe Konu Dağılımı

ÖSYM ikinci oturumda yapacağı alan sınavındaki Felsefe sorularının konuları belli oldu. Önceden yaptığı araştırmalar ile gideceği üniversite bölümünü belirleyen öğrenciler için Felsefe konuları aşağıda sizler için derledik. Felsefe soruları sadece yüksek öğretim okuyacak olan YKS adayının Sözel Alan Testine girmesi koşuluyla bu soruları cevaplaya bilecektir. Bunun haricindeki olan testlerde (Sayısal – Eşit Ağırlık – Yabancı Dil ) Felsefe soruları yer almamaktadır. Bu sebeple belirleyeceğiniz hedef ve plana göre Felsefe dersine çalışmalı soruları başarılı bir şekilde cevaplamalısınız. Yks konu dağılımları konusunda daha önceki yazılarımızı da kontrol edebilirsiniz.

yks Kitap Önerileri

2018 yılında Sözel alan adayları Felsefe soruları için belirlenen konularda şu anlık bir değişikliğe gidilmemiştir. MEB tarafından yapılan açıklamada müfredatta herhangi bir değişiklik olmadığı öğrencileri mağdur etmemek için aynen devam ettiği belirtildi. Sınava hazırlanacak öğrenciler sahip olduğu plan ve programı aşağıda yer verdiğimiz konulara göre düzenlemeli ve çalışmalarını bu yönde tekrarlı ve sistemli bir şekilde devam ettirmelidir.

YKS Felsefe Test Konuları

Mantık Konuları

 1. Mantığa Giriş
 2. Klasik Mantık
 3. Mantık ve Dil
 4. Sembolik Mantık

Psikoloji Konuları

 1. Psikoloji Bilimini Tanıyalım
 2. Psikolojinin Temel Süreçleri
 3. Öğrenme Bellek Düşünme
 4. Ruh Sağlığının Temelleri

Sosyoloji Konuları

 1. Sosyolojiye Giriş
 2. Birey ve Toplum
 3. Toplumsal Yapı
 4. Toplumsal Değişme ve Gelişme
 5. Toplum ve Kültür
 6. Toplumsal Kurumlar

2018 YKS Felsefe testi konuları yukarıdaki gibi belirlenmiştir. Sınav gününe kadar bu konuları planlı ve programlı bir şekilde ilerlemeli ve genel tekrarları gerçekleştirmeli. Yanlış yaptığı noktalarda gereken desteği bölüm hocasından almalıdır. Ekstra olarak denemeler ile öğrendiği bilgileri hafızada derinlemesine yerleştirmelidir. YKS sınavında çıkacak olan sorularda derin bilgiler aramak yerine yüzeysel düşünerek kolay cevaplar kovalamalıdır.

YKS Felsefe Konu Dağılımı

Sınava hazırlanma sürecinde felsefe üzerine terimleri cümle içerisinde daha rahat anlamak için sınavdan önce alan öğretmeninizin önereceği kitaplar okuyup kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Sınav esnasında bu okuduğunuz bilgiler ve yorumlama yetisi ile birlikte daha kolay ve etkili bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Dileriz ki Yks felsefe alanında tüm yaptıklarınız doğru olur ve başarılı bir sonuç alırsınız.