YKS okul birincileri nasıl tercih yapacak?

tarafından
1671
YKS okul birincileri nasıl tercih yapacak?

2017-2018 okul birincileri kontenjanları için tıklayınız

Bu yazıyı okuyorsanız demek ki okul birincisisiniz. Öncelikle bunun için tebrik ederiz.

Gelelim okul birincilerinin nasıl tercih yapacağı sorusuna. ÖSYM’nin 3 Temmuz 2018 tarihinde yayınladığı kılavuza göre, bir programın öngördüğü okul türü, alan/dal, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerlidir. YKS’de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirileceklerdir. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilirler.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanların dolmaması  durumunda boş kontenjan, genel kontenjana aktarılır. Okul birincileri, bu olanaktan yararlanabilmek için tercihlerini, puan durumlarını göz önünde tutarak dengeli bir şekilde yapmalıdır.

YKS okul birincilerinin nasıl tercih yapacağı konusu böyle. Takıldığınız bir yer olursa yorum bölümüne yazarak sorunuzu sorabilirsiniz. Mutlaka dönüş yaparız.