YKS soruları ve cevapları

tarafından
194
YKS soruları ve cevapları

Bilindiği gibi YKS yani uzun açılımı ile Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ilk defa 2018 yılında uygulanmaya başlandı. Pek çok aday için belirsizlikle dolu bu yeni sınav sistemi, özünde sınavı daha da basitleştirmeyi amaçlıyor. Yani önceki YGS ve LYS sisteminde olduğu gibi MF1,2,3 yahut TS1,2,3 gibi puan türleri değil sadece Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve Dil olmak üzere dört ana bölümde puan türü sunuyor. Bir önceki sisteme göre oldukça basit gibi görünse de bazı uzmanlar, örneğin mühendislik ve tıpın aynı puan türünden öğrenci alması en azından öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesinde yetersiz kalacağı görüşünde. Tabii, bunu YKS tercihleri ve zaman gösterecek.

YKS SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Gelelim YKS soruları ve cevapları kısmına. Az önce de belirttiğimiz YKS bu yıl ilk defa uygulanan bir sistem. Seçimlerden dolayı ilk açıklanan tarihine göre bir hafta daha ileri bir tarihe ertelendi. İki aşama yani, TYT ve AYT şeklinde gerçekleştirilecek yeni sistemde ayrıca dil tercihi yapmak isteyenlerin de YDT adındaki sınava girmeleri gerekiyor. TYT 30 Haziran Cumartesi günü, AYT 1 Temmuz Pazar sabahı, YDT ise 1 Temmuz öğleden sonra yapılacak. Adayların tercih edeceklerini bölümlere göre bu sınavlara girmeleri gerekiyor. TYT zorunluyken, AYT ve YDT lisans bölümlerine yerleşmek isteyen adayların girdiği sınavlar olarak karşımıza çıkıyor.

Haliyle YKS soruları ve cevaplarını da ilk olarak bu yeni sınav sisteminde göreceğiz. Bazı uzmanlar YKS sorularının basit olacağı tahmininde bulunurken bazı uzmanlar ise YKS’nin zor olacağı görüşünde. Tabii, bütün bu bilgi karmaşasında öğrencilerin panik yapmaması gerekiyor; çünkü YKS kolaysa herkese kolay, YKS zorsa herkese zordur. Bu bilinçte olmak YKS’deki soruları doğru olarak cevaplamakta işe yarar bir yöntem olacaktır.

YKS soruları ve cevapları için tıklayınız

YKS Soruları ve Cevapları Ne Zaman Açıklanacak?

Önceki yıllarda farklı puan türlerinden dolayı YKS sorularının ve cevaplarının açıklanması biraz zaman alıyordu. Bu yeni sistemde ise bir hafta sonunda tamamlanacak. Haliyle önceki yıllara oranla daha erken açıklanacaktır. Ykssorular.com olarak tahminimizce 1 Temmuz Pazar günü YKS soruları ve cevapları TV kanallarında verilmeye başlanacaktır.

Bir sonraki gün olan yani 2 Temmuz Pazartesi günü ise gazetelerde yine bu YKS soruları ve cevapları okuyuculara duyurulacaktır.

Biz de Ykssorular.com olarak YKS sürecinde adayların yanında bulunduğumuz gibi YKS soruları ve cevaplarının açıklandığı tarihte de yine adayların yanında olmaya devam edeceğiz.

Not: YKS sonrası bu postun altına YKS sorularını değerlendirebilirsiniz.