YKS tercihleri nasıl yapılacak?

tarafından
119
YKS tercihleri nasıl yapılacak?

Artık YKS süreci sona erdi. Şimdi en az YKS kadar zorlu bir süreç başlıyor, o da YKS tercih işlemleri. İstedikleri puanı alan adayların şimdiki hedefi iyi bir üniversiteye yerleşmek. Peki YKS tercihleri nasıl yapılacak? YKS tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmeli?

Ykssorular.com olarak sizler için araştırdık.

Bilindiği gibi ÖSYM belli aralıklarla kılavuzlar yayınlıyor. Bu kılavuzlarda öğrencilerin bilmeleri gereken her şey yer alıyor. Bu haberimizi hazırlarken ÖSYM’nin 3 Temmuz 2018 tarihli kılavuzundan yararlandık. İşte ÖSYM kılavuzuna göre aşama aşama YKS tercih işlemleri:

Tercihler Elektronik Ortamda Yapılacak

Öncelikle adayların tercih işlemlerini yapabilmeleri için T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). ÖYSM merkeszine posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

Adayların Üniversite Yerleştirmeleri Nasıl Olacak?

Adaylar herhangi bir üniversite yahut bölüme aşağıdaki puan türlerinden yerleştirilecekler:

a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları

DAHA ÖNCE YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN OBP’LERİNİN ÇARPILACAĞI KATSAYILAR

2017-YGS/LYS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2018-YKS’ye girdikleri takdirde, OBP’lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülecektir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE
KOŞULLARI NELERDİR?
YKS İki yıllık önlisans bölümleri ve kontenjanları için tıklayınız.

YKS Dört yıllık lisans bölümleri ve kontenjanları için tıklayınız.

Hangi Lise Türlerinde Okuyan Öğrenciler Tercih Yapabilir?

Aşağıdaki lise türlerinden herhangi birinde eğitim gören öğrencilerin yeterli puan alınmışsa herhangi bir bölümü tercih etme hakları bulunuyor:

Genel Lise grubu; Lise, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Özel Lise, Anadolu Lisesi, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Fen Lisesi, Özel Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Spor Lisesi/Özel Spor Lisesi, Askerî Lise, Polis Koleji, Akşam Lisesi, Özel Akşam Lisesi, Açıköğretim Lisesi (lise programı), Çok Programlı Lise (lise programı, lise programı-Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Özel Anadolu Öğretmen Lisesi, Öğretmen Lisesi, Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsünü kapsamaktadır.

Meslek Lisesi grubu; Ticaret Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Sekreterlik Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Açıköğretim Lisesi (Meslek Lisesi programları), İşitme Engelliler Meslek Lisesi, Çok Programlı Liseler (Meslek Lisesi programları), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ve diğer meslek liseleri ile Astsubay Hazırlama Okullarını kapsamaktadır.

Kaynak: Ykssorular.com