YKS Türkçe nasıl çalışılır?

tarafından
153
YKS Türkçe nasıl çalışılır?

2018 YKS gösterdi ki YKS’de en zor derslerden bir tanesi Türkçe. Herkes için ortak alan olan Türkçe sınavında adaylar 40 sorudan 16 net çıkarabildiler. Hem kat sayısının yüksek olması hem de görüldüğü gibi ortalamasının düşük olması Türkçe dersini önemli kılan nedenler arasında sayılabilir. Hal böyle olunca bir sonraki yıl YKS’ye girecek olan adayların da kafalarında tek bir soru var: YKS Türkçe’ye nasıl çalışılır?

Bu konuya geçmeden önce mutlaka değinmemiz gereken bir konu var, 2018 YKS Türkçe soru dağılımları.

2018 YKS Türkçe Soru Dağılımları

2018 YKS Türkçe sorularını incelediğimizde dikkati ilk çeken, özellikle paragrafların uzunluğu oluyor. Dershane öğretmenlerinin aktardığına göre öğrenciler paragrafların uzun olması nedeniyle 40 soruluk testi çözülmesi gereken sürenin çok üzerinde çözmüşler. Hatta öyle ki 55 dakika yahut 1 saat arasında çözenler var.

2018 YKS Türkçe konu dağılımına baktığımızda önceki yıllarda olduğu gibi anlam bilgisinin öne çıktığını görüyoruz. Yaklaşık olarak 30 soru sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf  sorularından oluşuyor. Anlam bilgisinde büyük çoğunluğun da paragrafa ayrıldığını sanırım belirtmemize gerek yok.

Dil bilgisi konularının ise önceki yıllarda olduğu gibi ses bilgisi, yazım kuralları, sözcükte yapı, noktalama işaretleri, cümle ögeleri, sözcük türleri konularını kapsadığını görüyoruz.

Gelelim YKS Türkçe dersine nasıl çalışılır konusuna…

Bol Bol Paragraf Sorusu Çözün

YKS Türkçede en önemli konu hiç tartışmasız paragraf konusu. Her ne kadar “altı üstü paragraf ben  yaparım” gibi bir düşünce yaygın olsa da bu düşünce son derece yanlıştır. Paragraf konusu idmanlı olmayı gerektirir.  Hem paragrafı anlamak hem de çözmek açısından sınav hazırlık süresince günde en az 20 paragraf sorusu çözülmeli. Yıl hedefi olarak ise en az 3 paragraf soru bankası bitirilmeli.

Yıl içinde boş vakitlerde kitap okumak da en azından paragraf çözerken sıkılmayı önleyebilir.

Ykssorular.com olarak hazırladığımız YKS Türkçe soru bankası önerileri için tıklayınız

Hangi Paragraf Soru Bankaları Tercih Edilmeli?

Piyasada paragraf ile ilgili pek çok kitap bulunuyor. Peki en iyi paragraf kitapları hangileri? Yine dershane öğretmenlerinin açıklamalarına göre temel düzey paragraf için Palme/Yayın Denizi, orta düzey paragraf için Limit, ileri düzey paragraf için ise Karekök tercih edilebilir.

Dil Bilgisine Nasıl Çalışılmalı?

Türkçe için bir diğer husus dil bilgisi. Genel olarak eleyici sorular dil bilgisi sorularıdır. Dil bilgisinden soru kaçırmak istemiyorsanız yapacağınız en önemli şey öncelikle derste öğretmeninizi çok iyi dinlemek ve not almak. Ardındansa evde konuyu tekrar edip bol bol soru çözmek. Denemelerde de bu öğrendiğiniz konuları pekiştirmek.

Başarılar.