YKS’ye Hazırlanan Aileler Neler Yapmalı

tarafından
25
YKS’ye Hazırlanan Aileler Neler Yapmalı

YKS’ye Hazırlanan Aileler Neler Yapmalı

Sürekli değişen sınav sistemleri, değişen eğitim sistemleri her seferinde öğrenci ile beraber her ailenin de işlerini zorlaştırmakta ve sürekli eğitim hakkındaki sınav bilgilerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu yıl Yüksek Öğretime geçecek olan öğrencilerin velileri de yeni gelen sistemi araştırıp kendilerini geliştirmelidirler. Bu konuda YKS nedir? Adlı başlıkta ki makalemizi okumanızı ardından bu makalemize geçiş yapmanızı önermek isterim.

Yeni sistemin önceki sistemlere göre daha genel hatları ortaya çıkmış bir sınav sistemi olduğundan bahsedebiliriz. Öğrencilerin seçecekleri alan bilgisine göre sınava çalışmaları gerektiği ve bu çalışmayı veli-öğrenci ilişkisi içerisinde hazırlanacak plan ve programa göre sistemli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Velinin bu noktadaki en büyük yaptığı hata öğrencinin programını sürekli sorgulayarak yaptın mı? Bitirdin mi? neden kaç kaldın? Gibi soruları öğrenciyi sıkacak şekilde yönlendirmeleridir. Öncelikle bir YKS velisi bunlarda kaçarak, çocuğunu ders çalışmaya teşvik edecek ortamlar sunmalıdır. Bunun türlü türlü yolları vardır en kolay en basitinden bir örnek vermek gerekirse bir meyve tabağı bile onu derse motife edecektir. Bunun yanın da onla beraber kitap okuyarak onun bu yolda yalnız olmadığını ona hissettirmeniz gerekir.

Öğrencinin kendi programını sahiplenmesi siz kontrol etmeden onun oto kontrol becerilerini yerine getirmesini sağlamak gerekir. İnsanların bazı sorumlulukları olduğunu ona mesajlara verip onları sınavlara kaygı yaratmadan hazırlamalıyız. Zaten Üzerlerinde var olan kaygı, stresi bir de sizlerin ekleyeceğiniz kaygı strese hiç gerek yok. Aileler bu stres ve kaygıyı kendi içlerinde yaşamaları çocuklarına belli etmeden onları içsel ve dışsal tetikleyiciler ile beraber desteklemelidir. Bilinmelidir ki bir öğrenci arkasında hissettiği aile desteği ile her zaman daha başarılıdır.

YKS velisinin bir diğer yapması gereken faaliyette okul , il veya ilçelerde öğrenci üzerine verilen bilgilendirici seminerleri kaçırmaması gerekir. Her bir seminer belki o kıymetli vakitlerinizden çalsa da çocuğunuzun geleceğine misli misli ekleneceğini unutmayınız. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir onlara destek olalım derken köstek olmadan onların halinden anlayarak yeteri kadar desteklerimizi onlara vermeliyiz.

ÇALIŞMA KİTAPLARI İÇİN KATEGORİDE BULUNAN KİTAPLARI İNCELEYEBİLİRSİNİZ.