Yücel Baş iyi bir web tasarımın püf noktalarını anlattı

tarafından
24
Yücel Baş iyi bir web tasarımın püf noktalarını anlattı

Günümüzde her şey internet üzerinden ilerliyor. Haliyle tasarım konusu da günümüzün en önemli konuları arasında yer alıyor. Şirketler, kurumlar, şahıslar kendi web sitelerini tasarım anlamında en iyi noktalara taşımak istiyorlar. Peki, iyi bir web tasarımı nasıl olmalı? Web tasarımında nelere dikkat edilmeli?

Uzun yıllardır web tasarım işi yapan ve internet sitelerine büyük bir ilgisi olduğunu belirten web tasarım uzmanı Yücel Baş, bu konuda şunları söyledi: “Öncelikle web tasarımın ilkesi modern ve kullanıcı dostu olması. İnternet var olduğundan beri pek çok web tasarım anlayışı gelişti. Zamanın ruhunu yakalamak ve son trendleri takip etmek için modernlik web tasarım konusunda ilk kural olarak karşımıza çıkıyor. İkinci olarak ise ortaya çıkarılan tasarımın kullanıcı dostu olması gerekiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok cihaz karşımıza çıktı. Cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, android telefonlar… Tasarımın tüm cihazlarda kullanıcıları yormaması bir tasarımın kullanışlı olduğu anlamına geliyor.

Web Tasarım Bir Süreçtir

İstanbul’da dünyaya gelen ve köken olarak da Tokatlı olan Yücel Baş, web tasarımın bir süreçten geçtiğini belirtti. Yücel Baş,Biz tasarımcılar projeye başlamadan önce belli süreçleri takip ederiz. Öncelikle projenin belirlenmesi işe başlarız. Ardından işi biraz daha ilerleterek kurumsal kimlik çalışması yaparız. Kurumsal kimlik çalışması tamamlandıktan sonra ise grafik tasarım çalışmasına başlamış oluruz. Bu süreçte büyük bir titizlikle ve müşterinin istekleri doğrultusunda tasarımı ortaya çıkarırız. Tasarım ortaya çıkınca yine müşteri ile karşılıklı görüş alışverişi sonrası web sayfalarının kodlanması işlemi başlar. Kodlama tamamlandıktan sonra da web sitesini test etmeye başlarız. Yine büyük bir titizlikle gerçekleştirilen test süreci sonrası artık web sitemizin yayınlanma vakti gelmiştir.” İfadelerini kullandı.

Herkese Güvenmesinler

Sadece web tasarımı değil aynı zamanda PHP, HTLM, CSS, Java konulara da oldukça hâkim olduğunu belirten Yücel Baş, “Web tasarımı ciddi bir süreçtir. Piyasada kendisini web tasarımcısı olarak tanıtan pek çok kişi var. Herkese güvenmemek gerekir. Bir kişiye bir web sitesini emanet etmeden önce o kişiyi iyice araştırma gerekir. Referansları, daha önce yaptığı işler mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Özellikle amatör web tasarımcılardan ve hazır tasarım kullanan tasarımcılardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu kişilerle çalışırsanız web siteniz maalesef ki profesyonel bir görünüme sahip olmayacaktır.” Şeklinde uyarılarını sıraladı.